CIA torturowało więźniów utworami Red Hot Chili Peppers

/ 10 kwietnia, 2014

Jak wynika z przekazanych przez amerykańskich urzędników informacji, jedną z metod tortur stosowanych w więzieniu Guantanamo było odtwarzanie muzyki Red Hot Chili Peppers. Tortury ponoć zaczęto stosować po 11 września 2001, gdy Al-Ka'ida przeprowadziła atak terrorystyczny na World Trade Center.

Wśród przedstawionych dowodów jest jedno zeznanie świadka. Zayn al-Abidin Muhammad Husayn Abu Zubaydah zdradził szczegóły związane z amerykańskimi torturami, a z jego relacji wynikało, że był między innymi podwieszany w kajdanach do sufitu swojej celi, a także włączano mu zapętlone utwory zespołu Red Hot Chili Peppers. Był on w Guantanamo od maja do lipca 2002 roku.

Informacje pochodzą z raportów, którymi obecnie zajmuje się amerykański Senat. Wypłynęły natomiast za sprawą anonimowych informatorów telewizji Al Jazeera.

Nie jest to pierwsza informacja potwierdzająca, że muzykę danego zespołu stosowano podczas tortur. Na początku lutego kanadyjski zespół Skinny Puppy – którego muzyki używano podczas przesłuchań i tortur – podał amerykański rząd do sądu i wystąpił o odszkodowanie w wysokości 666 tysięcy dolarów

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także