Chris Squire (Yes) nie żyje

/ 28 czerwca, 2015

O śmierci basisty i założyciela Yes poinformował jego klawiszowiec grupy, Geoffrey Downes.

Jestem kompletnie załamany i brak mi słów – muszę ogłosić smutną wieść: mój drogi przyjaciel, kolega z zespołu i inspiracja Chris Squire odszedł.

Niedługo potem oficjalne oświadczenie wydał Yes.

Podczas całego istnienia Yes Chris był filarem zespołu – na wiele różnych sposobów – i klejem, który trzymał go razem. Swoją fenomenalną grą na basie zainspirował niezliczoną liczbę basistę na całym świecie, w tym wielu znanych współczesnych artystów. Chris był też wspaniałym twórcą piosenek, tworzył i współtworzył wiele ujmującej muzyki Yes, a także solowy album „Fish Out of Water”.

Poza Yes był kochającym mężem Scotty i ojcem Carmen, Chandriki, Camille, Cameron i Xilan. Jego łagodna natura sprawiała, że był wspaniałym przyjacielem… także każdego z nas. Ale nie był tylko nim, był również częścią naszej rodziny. Zawsze będziemy go kochać i tęsknić.

Chris Squire był jedynym muzykiem Yes grającym w zespole przez cały okres jego działalności – od jego powstania w 1968 roku do maja 2015 roku. Gdy zdiagnozowano u niego białaczkę szpikową – erytroleukemię, ogłosił, że ze względów zdrowotnych odchodzi z zespołu, ale Yes będzie kontynuowało granie.

Podczas koncertów basistę miał zastąpić miał Billy Sherwood. Jeśli plany nie ulegną zmianie, pierwszy występ z jego udziałem będzie miał miejsce 7 sierpnia 2015 roku w Mashantucket w Connecticut. Wcześniej, już na początku lipca, ukaże się nowe wydawnictwo koncertowe grupy Yes. Na nim wciąż będzie można posłuchać gry Chrisa Squire’a.

ud | fot. Lo, CC BY 2.0

KOMENTARZE

Przeczytaj także