John Lennon obrażał niepełnosprawnych. Nagranie wywołało oburzenie

/ 22 września, 2015

Choć czasy były inne, takie zachowania nie powinny mieć miejsca. John Lennon podczas koncertu The Beatles odbywającego się w latach 60. obrażał osoby niepełnosprawne – bez większego zażenowania je przedrzeźniał i karykaturalnie naśladował ich ruchy.

Filmik z tym feralnym występem został zaprezentowany w programie telewizyjnym "It Was Alright In The 1960s", a następnie trafił do sieci:

Nagranie wywołało ogromne poruszenie również wśród miłośników twórczości Johna Lennona. W serwisach społecznościowych z łatwością można znaleźć liczne komentarze krytykujące zachowanie muzyka, wiele osób przyznało, że nie było w stanie obejrzeć filmu do końca.

Znaleźli się jednak i tacy, którzy bronili Lennona:

Szkoda, że John Lennon nie może bronić się sam. Było na przestrzeni lat wielu komików, którzy bez skrupułów żartowali z różnych tematów tabu.

Warto jednak dodać, że obrońców jest znacznie mniej, niż osób najzwyczajniej w świecie oburzonych i zniesmaczonych. Lennona skrytykowała również Lorraine Bellamy, rzeczniczka brytyjskiej fundacji Mencap działającej na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie:

Gdy oglądałam ten film odczuwałam ból. Choć czasy się zmieniły, nadal jest dużo do zrobienia – przede wszystkim ludzie powinni uświadomić sobie, że osoby niepełnosprawe intelektualnie mają takie same marzenia i uczucia jak inni. Należy im się szacunek.

Sprawa wywołała ogromne poruszenie w Wielkiej Brytanii. O "wystąpieniu" Johna Lennona piszą największe dzienniki i serwisy informacyjne.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także