Muzyka ponad podziałami

/ 22 lipca, 2013
 
Grupy zagrają wspólnie osiemnaście koncertów w Europie. Dwa występy odbędą się w Polsce. Orphaned Land, Khalas, Bilocate oraz The Mars Chronicles 2 października będą koncertować w Warszawie, a dzień później w Krakowie
 
Muzycy z izraelskiego Orphaned Land i palestyńskiego Khalas nie tylko zagrają na 18 występach, ale będą również dzielić z sobą koncertowy autokar. Ponadto na scenie dojdzie do muzycznej kooperacji obu zespołów. 
 
Kobi Farhi, wokalista Orphaned Land na łamach The Guardian tak skomentował muzyczną współpracę ponad politycznymi podziałami:
 
 
Nie możemy zmienić świata, ale możemy dać przykład, że koegzystencja jest możliwa. Dzielenie sceny i dzielenie razem busa jest silniejsze od tysiąca słów. Pokażemy, jak dwóch ludzi z różnych środowisk, żyjących w strefie konfliktu, może razem grać. 
 
 
Kooperację izraelsko-palestyńską skomentował również Abed Hathut, gitarzysta Khalas:
 
 
Nade wszystko jesteśmy metalowymi braćmi. Nie ma potężniejszego przekazu dla pokoju, niż poprzez tę trasę koncertową. 
 
 
Często dotychczasowe współprace pomiędzy żydowskimi a arabskimi artystami doprowadzały w Izraelu do nawoływania do bojkotu propalestyńskich artystów. Działo się tak w ramach kampanii izolacji ekonomicznie i kulturalnej żydowskiego państwa. 
 
Kobi Farhi tak to skomentował:
 
 
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem jakiegokolwiek rodzaju bojkotów. Celem sztuki jest reprezentowanie harmonii w miejscach dysharmonii, niesienie nadziei. 
 
 
Izraelska grup Orphaned Land wydała niedawno szósty studyjny album, zatytułowany "All Is One". Jego wydawcą jest wytwórnia Century Media. Promuje go teledysk, który został nakręcony do tytułowego utworu:
 
 
Grupa Khalas, określa się mianem arabskiej orkiestry rockowej. Próbkę ich twórczości prezentujemy poniżej:
 

pg

KOMENTARZE

Przeczytaj także