Opublikował fragment utworu Exodus, aresztowali go za terroryzm

/ 5 września, 2014

Fan grupy Exodus ze Stanów  Zjednoczonych postanowił opublikować na swoim Facebooku fragment utworu "Class Dismissed (A Hate Primer)". Wydawało się, że to nic ważnego, kiedy niedługo później do jego mieszkania zapukali stróże prawa i aresztowali go pod zarzutem "zagrożenia terroryzmem". Zdaniem śledczych miał on sugerować swoim wpisem, że chce zabić uczniów i personel szkoły. Chodzi o następujący fragment wspomnianego utworu:

 
Student bodies lying dead in the halls
A blood spattered treatise of hate
Class dismissed is my hypothesis
Gunfire ends the debate
 

Do całego zajścia odniósł się nawet management zespołu Exodus:

Zespół nie promuje i nie akceptuje terroryzmu, gróźb czy zastraszania. Muzycy z zespołu są zaskoczeni, że ten człowiek został oskarżony, ponieważ wygląda to na atak na jedno z jego podstawowych praw – wolność słowa.

Gary Holt również nie rozumie całego zajścia:

Nigdy nie pomyślałem, że człowiek, który żyje w tym wspaniałym kraju może zostać aresztowany za opublikowanie słów utworu; nigdy nie podejrzewałem, że takie rzeczy dzieją się w wolnym społeczeństwie. James Evans po prostu wrzucił na Facebooka tekst utworu, który lubi i został za to aresztowany.

Utwór "Class Dismissed (A Hate Primer)" odnosi się do masakry w Virginia Tech, do której doszło w 2007 roku – jest napisany w formie pierwszoosobowej relacji Seunga-Hui Cho, który doskonał tej niepojętej zbrodni. W strzelaninie zginęły wówczas 33 osoby.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także