Perkusiści z kondycją jak piłkarze

/ 26 maja, 2013

Królikiem doświadczalnym został Clem Burke, perkusista formacji Blondie. Badaniami natomiast zajął się doktor Marcus Smith z uniwersytetu w Chichester. Oceniał on kondycję muzyka i sprawdzał odczyty funkcji życiowych podczas gry na perkusji.

Okazje się, że Burke miał puls sięgający 190 uderzeń na minutę, co – zdaniem badacza – było górną granicą dla człowieka w jego wieku. Doktor zauważył, że podobne odczyty odnotowuje się u profesjonalnych sportowców. Jeden koncert może oznaczać spalenie od 400 do 600 kalorii.

– Piłkarze zwykle grają od 40 do 50 meczów w roku – wylicza doktor Smith. – Clem natomiast może zagrać około 100 dziewięćdziesięciominutowych koncertów w takim samym czasie. Ponadto piłkarze grają dwa mecze w tygodniu, kiedy muzycy w czasie trasy koncertowej niekiedy grają codziennie – mówi.

– To jasne, że kondycja perkusistów musi być wybitna – tłumaczy dalej doktor. – Poprzez monitorowanie wydajności Clema w określonych warunkach możemy jednoznacznie stwierdzić, że osoby uprawiające ten zawód muszą wykazywać się niezwykłą wytrzymałością – zakończył.

Projekt badawczy trwał osiem lat.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także