Polska: najlepiej sprzedające się albumy 2013 roku

/ 7 lutego, 2014

Rok rocznie odnotowuje się spadek sprzedaży płyt. Powodów jest oczywiście wiele, choć przykład Dawida Podsiadły pokazuje, że nawet nieopierzony debiutant może osiągnąć sukces nad Wisłą. To właśnie jego płyta "Comfort and Happiness" była najchętniej kupowaną w naszym kraju. Zestawienie zostało stworzone przez OLiS, co oznacza, że dane pochodzą od największych sklepów muzycznych w Polsce.

W pierwszej dziesiątce znalazło się kilku wykonawców rockowych – wysokie czwarte miejsce zajęła grupa Depeche Mode i jej płyta "Delta Machine". Jest to zarazem pierwszy wykonawca zagraniczny, ponieważ na podium znaleźli się Bednarek i Złota Kolekcja z Anną German. Wysokie miejsce zajęły też polski Kult z płytą "Prosto", "The Last Ship" Stinga i "Renovatio" Edyty Bartoszewicz – wszystkie znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Jak wynika z przedstawionych danych, niemalże połowa sprzedanych w 2013 roku płyt to albumy opublikowane przez polskich wykonawców. Zagraniczni cieszyli się 29-procentowym powodzeniem. Niemalże co piąta sprzedana płyta do składanka, natomiast muzyka filmowa stanowi zaledwie 5% wszystkich sprzedanych w Polsce albumów.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także