SBB w klasycznym składzie w Progresja Music Zone!

/ 9 kwietnia, 2015

SBB ogłoszono najlepszym polskim rockowym zespołem 50-lecia. To trójka muzyków, która zrewolucjonizowała polski rock. A przy tym grupa, która wciąż koncertuje, tworzy i nie odcina kuponów od swoich sukcesów. Wciąż – zgodnie z rozwinięciem nazwy SBB – Szuka, Burzy i Buduje…

Silesian Blues Band powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląski jako zespół Józefa Skrzeka (ex-Breakout), młodego basisty i pianisty. Obok lidera, w składzie tria znaleźli się 17-letni syn greckich imigrantów Apostolis Anthimos (gitara) oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Intensywne próby, regularne koncerty na Śląsku i pierwsze nagrania radiowe spowodowały, że zespół został dostrzeżony. W latach 1972-1973 Silesian Blues Band rozpoczął ponad półtoraroczną współpracę z Czesławem Niemenem (jako grupa Niemen). Koncertowali w Europie (festiwal Rock And Jazz Now w Niemczech, Pori Jazz Festival w Finlandii, Jazz Blizen w Belgii). Nagrali cztery albumy (w tym dwa dla CBS, produkowane przez Macka). Latem 1973 muzycy rozstali się z Niemenem, zmienili nazwę na SBB (Szukaj, Burz, Buduj) i rozpoczęli własną karierę.

Pierwszy album SBB został nagrany na żywo w kwietniu 1974 roku, niespełna dwa miesiące po oficjalnym debiucie grupy. Wypełniła go żywiołowa muzyka w duchu Jimiego Hendrixa i tria Cream, pełna szaleńczych solówek gitary i przesterowanego basu. Kolejne miesiące działalności to coraz więcej koncertów (Niemcy, Czechy, Węgry, Szwecja) i coraz więcej nagrań (kolejne LP, muzyka ilustracyjna do filmów i TV). Każda kolejna płyta SBB to stopniowe odchodzenie od żywiołowego free-rocka na rzecz przemyślanych i rozbudowanych kompozycji, długich, progresywnych suit z niezwykłym brzmieniem syntezatorów Moog. Od 1977 roku zespół pracował z niemiecką agencją Aries. Zaczął regularnie występować w Niemczech, Danii, Finlandii, Holandii, Szwajcarii. Na rynek zachodni przygotował trzy albumy: "Follow My Dream", "Welcome" i "Slovenian Girls". W 1978 wystąpił na festiwalu Roskilde ’78 stając się jedną z głównych atrakcji imprezy. W 1980 roku nagrał płytę "Memento z banalnym tryptykiem", uznawaną przez wielu za najlepszy progresywny album, jaki powstał w Polsce.

Grupa powróciła do czynnej działalności w latach 90. Od 2000 roku współpracowała z Paulem Wertico (Pat Metheny Group, Larry Coryell), a od 2007 z Gaborem Nemethem (Locomotiv GT, Skorpio). W 2005 znowu nawiązała współpracę z producentem Reinholdem Mackiem (CD „New Century”). W latach 2004-2006 firma Metal Mind wydała kompletną antologię nagrań zespołu (40 CD!). W 2006 roku zespół wystąpił jako gość specjalny Deep Purple na ich koncertach w Polsce oraz jedna z gwiazd Baja Prog 2006 w Meksyku.

W 2014 roku do SBB powrócił Jerzy Piotrowski. Oryginalny skład stanie po raz pierwszy na jednej scenie od dwudziestu lat. Zespół koncertuje, nagrywa i nie szuka taniego poklasku. Każdy album to nowe wyzwanie, każdy koncert to nowe spojrzenie na muzykę. Grupa umiejętnie sięga do swojej przeszłości, odnajdując w niej to, co najlepsze. I wciąż szuka, burzy i buduje…

Progresja Music Zone:

– 22.04.2015
– godzina(y):18:00 – 23:30
– scena: MAIN STAGE
– ceny biletów: przedsprzedaż – 80/83 PLN | w dniu – 95 PLN  

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także