Supergrupa UK na dwóch koncertach w Polsce

/ 17 listopada, 2014

Trasa koncertowa "UK's Final World Tour" dotrze również do Polski! Utworzony w latach siedemdziesiątych i reaktywowany w 2011 roku zespół UK pojawi się najpierw we Wrocławiu (Sala Koncertowa Polskiego Radia – 22.02.2015), a później w Warszawie (Progresja Music Zone – 24.02.2015). W skład supergrupy wchodzą obecnie: Eddie Jobson, John Wetton, Alex Machacek i Virgil Donati. Bilety na oba koncerty trafią do sprzedaży 20 listopada.

Muzyka nie znosi próżni. Gdyby nie chimeryczność Roberta Frippa grupa UK nigdy by nie powstała. Zespół założony został w latach 70. ubiegłego stulecia  z inicjatywy Johna Wettona (wokal, bas) i Billa Bruforda (perkusja), po zawieszeniu działalności przez King Crimson z którym obaj muzycy byli związani. Wetton zaprosił do współpracy "cudowne dziecko brytyjskiego rocka” Eddiego Jobsona (klawisze, skrzypce), którego poznał podczas współpracy z Roxy Music, a Bruford zwerbował Allana Holdswortha (gitara), który zagrał wcześniej gościnnie na jego debiutanckiej solowej płycie. Jako kwartet, UK nagrał tylko jeden album zatytułowany po prostu "U.K.", po czym, po odejściu z zespołu Bruforda i Holdswortha oraz dołączeniu znakomitego perkusisty Terry'ego Bozzio przekształcił się w trio i wydał drugą płytę, "Danger Money". Rok później, w marcu 1980 roku, w wyniku różnic poglądów dotyczących stylu przyszłych nagrań, grupa przestała istnieć.

Pod koniec 2014 roku Eddie Jobson zaanonsował kolejną trasę formacji, zaznaczając zarazem, iż bedzie to pożegnalne tournee zespołu. Obejmie kilka europejskich miast, zahaczy o Londyn, a historia UK zostanie zamknięta w Tokio 30 kwietnia 2015.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także