Troy Sanders (Mastodon): Moja żona ma raka piersi

/ 15 października, 2015

W Stanach Zjednoczonych (i nie tylko) październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła ponadto 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Troy Sanders z zespołu Mastodon wraz z żoną w tym roku postanowili podzielić się swoją historią, by podkreślić, jak ważna w tej chorobie jest profilaktyka. Muzyk wydał właśnie oficjalne oświadczenie:

Mimo że generalnie prywatne sprawy zachowuję dla siebie i chronię swoje życie prywatne, wiem, że tym razem chodzi o coś większego niż ja i muszę podzielić się tą historią.

U mojej żony Jezy w lipcu tego roku zdiagnozowano raka piersi. Rozpoczęła już leczenie i rokowania są bardzo, bardzo dobre. WCZESNE WYKRYCIE URATOWAŁO JEJ ŻYCIE! Może także uratować twoje.

Proszę, zachęćcie dziś kobiety swojego życia do badania.

Już wiemy, dlaczego Mastodon odwołał sierpniowe i wrześniowe koncerty w Kanadzie, Niemczech, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Turcji i Grecji…

Kilkoma słowami podzieliła się również sama zainteresowana, Jezabel Sanders. Poniżej znajdziecie najważniejsze fragmenty jej wypowiedzi.

Rak piersi występował w mojej rodzinie, więc neurotycznie sprawdzałam i sprawdzałam, czy ze mną w porządku od 30. urodzin (teraz mam 41 lat). Mammografię robiłam co roku, jak w zegarku. W tym roku nie było inaczej. Niemniej to był dla mnie wielki szok, kiedy kilka krótkich miesięcy później poczułam duży, gruby, dziwny guzek. Szybko pobiegłam do lekarza. Powiedziano mi, że to „powszechny” rodzaj raka piersi – jakby to miało sprawić, że poczuję się lepiej i mniej przerażona.

Jeza wciąż poddaje się terapii. Zrobi wszystko, aby żyć. Cieszy się, że u niej zmiany zostały wykryte bardzo wcześnie i dodaje:

Wczesne wykrycie jest najlepsze, ale nawet późniejsze wykrycie dzięki zaawansowanej nauce nie wyklucza pełnego wyzdrowienia. To sprawia, że chciałabym napisać:

Nieważne, ile masz lat, czy jesteś stara, czy młoda, zawsze słuchaj swojego ciała i swojej intuicji. W rodzinach ponad 85% kobiet z rakiem piersi wcześniej nie było takich przypadków i rak ich zaskakuje. Oprócz wykonywania mammografii co roku badajcie się co miesiąc. Jeśli zauważycie coś nietypowego, idźcie do lekarza. Jeśli Was zignoruje, idźcie do drugiego. Jesteście swoimi własnymi adwokatkami, a świadomość jest wszystkim. Wszystkim.

15 października dołączamy się do apelu ich obojga.

ud | fot. Bill Ebbesen, CC BY-SA 3.0

KOMENTARZE

Przeczytaj także