Varg Vikernes to dobry mąż i ojciec. Jest niewinny?

/ 18 lipca, 2013
 
Wtorkowe aresztowanie Varga Vikernesa i jego żony Marie Chachet było szeroko opisywane na naszych łamach:
 
Wczoraj (17 lipca) z informacji medialnych dowiedzieliśmy się, że parze przedłużono o kolejną dobę areszt tymczasowy, informowaliśmy również o przesłankach służb do wszczęcia śledztwa w sprawie muzyka. 
 
Przedwczoraj (16 lipca) pisaliśmy o pierwszych doniesieniach o aresztowaniu pary, o przeszukiwaniu jej miejsca zamieszkania i o publikacji zdjęć z miejsca działań operacyjnych funkcjonariuszy służb specjalnych.
 
__________________________________________________________________________________ 
 
Aktualizacja z godz. 15:25
 
Głos w sprawie zabrał sam oskarżony oraz Julien Freyssinet, reprezentujący go adwokat. Prawnik powiedział dziś mediom, że Kristian "Varg" Vikernes "chce tylko spokojnie żyć wraz ze swoją rodziną". Według Aftenposten założyciel Burzum miał podkreślić, że broń została nabyta legalnie, a on wraz z żoną "chcą żyć z dala od konsumpcyjnego społeczeństwa". Freyssinet powiedział mediom:
 
 
Oni chcą być samowystarczalni i uzyskiwać własne jedzenie. Dlatego ona (żona Vikernesa – przyp. red.) uczyła się strzelać. 
 
 
Adwokat Vikernesa poinformował, że jego klient zaprzecza stawianym mu zarzutom. Twórca Burzum współpracuje również z policją. Julien Freyssinet podkreślił również, że Vikernes nie ma żadnego związku pomięzy jego klientem a Andersem Breivikiem
 
Prawnik dodał, że Vikernes zdaje sobie sprawę, dlaczego jego osoba wzbudziła zainteresowanie policji. Według muzyka jest to związane z jego kryminalną przeszłością. 
__________________________________________________________________________________ 
 
Informacje z godziny 12:00
 
Wiele serwisów informacyjnych nadal śledzi wieści płynące z Francji. Na stronach internetowych radia RTL poinformowano dziś rano, że Varg Vikernes nadal przebywa w areszcie. Według francuskiego prawa muzyk będzie mógł być przetrzymywany do soboty 20 lipca.
 
Dziennikarze norweskiego nadawcy publicznego NRK dotarli z kolei do sąsiadów Varga Vikernesa i Marie Chachet, mieszkających obok farmy pary w pobliżu miejscowości Salon-la-Tour w departamencie Corrèze. 
 
Natalie Langlad powiedziała NRK, że zszokowały ją informacje o znalezieniu na terenie farmy Varesztowanej pary pięciu sztuk broni palnej i o zarzutach wobec artysty:
 
 
On często chodził ubrany w wojskowe ciuchy. Ale to jest znany teren łowiecki, więc to nic nadzwyczajnego, że się ktoś przechadza w ubraniach myśliwskich. 
 
 
Sąsiadka opisała Vikernesa jako dobrego męża i ojca. – Wydawał się bardzo miły i uprzejmy wobec dzieci – dodała Langlad
 
 
Jean-Claude Chauffour, burmistrz Salon-la-Tour powiedział agencji informacyjnej AFP, że Varg Vikernes nie mówił zbyt dobrze po francusku. Potwierdził również, że twórca Burzum mieszkał na farmie z żoną i trójką dzieci. Marie Chachet spodziewa się właśnie czwartego potomka. Chauffour powiedział ponadto:
 
 
Jego żona powiedziała, że miała przykre wspomnienia ze szkoły, w związku z tym nie chciała wysłać do niej ich najstarszego syna. Zamiast tego chłopak uczył się w domu. 
 
 
Aresztowanie założyciela Burzum skomentował również John Christian Elden, były prawnik muzyka w Norwegii. Adwokat zauważył, że muzyk swoje skrajne poglądy o charakterze rasistowskim wyrażał od lat. 
 
 
Prawnik powiedział również, że aresztowanie muzyka może być po części związane z faktem, iż był on jednym z 530 adresatów manifestu Andersa Breivika. Terrorysta wysłał go przed dwoma zamachami, w których zginęło w sumie 77 osób. Vikernes nie kontaktował się z Eldenem od czasu aresztowania przez Francuskie służby. 

pg

KOMENTARZE

Przeczytaj także