Behemoth pokazał teledysk do utworu, nawiązującego do cancel culture i incydentu z Szekspirem

/ 21 września, 2022
fot. Sylwia Makris & Christian Martin Weiss


Poznaliśmy kolejny teledysk do płyty „Opvs Contra Natvram” zespołu Behemoth. Ma on dość nietypowe inspiracje.


Behemoth opublikował teledysk do utworu „Versvs Christvs” zamykającego najnowszy album zatytułowany „Opvs Contra Natvram”.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Nergal opowiada, że tekst utworu częściowo został zainspirowany wydarzeniem na pewnej amerykańskiej uczelni:

W Versus Christvs jest wers: Stone Shakespeare for the heresy of his scrawl. Co to oznacza? Gdzieś w Ameryce grupa studentów zbuntowała się i stwierdziła, że nie będzie czytać Szekspira, bo jest przemocowcem, mizoginem, co jest sprzeczne z przyzwoitością. Mówiąc krótko, nie jest politycznie poprawny więc trzeba go „skanselować”. Gdy to usłyszałem, zmroziło mnie. Tokarczuk napisała, że grozi nam plaga literalizmu, czyli interpretowania sztuki i świata dosłownie, bezrefleksyjnie. Nie możemy tak jednoznacznie oceniać historii i twórców, którzy tworzyli w innych epokach. Może jestem boomerem, ale zwyczajnie nie rozumiem takich zachowań i uważam za skrajnie niebezpieczne. To owoce braku edukacji i elastycznego myślenia. Dziś szybko wyciągamy wnioski i błyskawicznie oceniamy.

Teledysk możecie obejrzeć poniżej.

Cały wywiad z Nergalem, a także z Orionem, znajdziecie w październikowym numerze „Teraz Rocka”, który do sprzedaży trafi już pod koniec września.

fot. Sylwia Makris & Christian Martin Weiss

KOMENTARZE

Przeczytaj także