Behemoth pokazał teledysk do utworu, nawiązującego do cancel culture i incydentu z Szekspirem

/ 21 września, 2022


Poznaliśmy kolejny teledysk do płyty „Opvs Contra Natvram” zespołu Behemoth. Ma on dość nietypowe inspiracje.


Behemoth opublikował teledysk do utworu „Versvs Christvs” zamykającego najnowszy album zatytułowany „Opvs Contra Natvram”.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Nergal opowiada, że tekst utworu częściowo został zainspirowany wydarzeniem na pewnej amerykańskiej uczelni:

W Versus Christvs jest wers: Stone Shakespeare for the heresy of his scrawl. Co to oznacza? Gdzieś w Ameryce grupa studentów zbuntowała się i stwierdziła, że nie będzie czytać Szekspira, bo jest przemocowcem, mizoginem, co jest sprzeczne z przyzwoitością. Mówiąc krótko, nie jest politycznie poprawny więc trzeba go „skanselować”. Gdy to usłyszałem, zmroziło mnie. Tokarczuk napisała, że grozi nam plaga literalizmu, czyli interpretowania sztuki i świata dosłownie, bezrefleksyjnie. Nie możemy tak jednoznacznie oceniać historii i twórców, którzy tworzyli w innych epokach. Może jestem boomerem, ale zwyczajnie nie rozumiem takich zachowań i uważam za skrajnie niebezpieczne. To owoce braku edukacji i elastycznego myślenia. Dziś szybko wyciągamy wnioski i błyskawicznie oceniamy.

Teledysk możecie obejrzeć poniżej.

Cały wywiad z Nergalem, a także z Orionem, znajdziecie w październikowym numerze „Teraz Rocka”, który do sprzedaży trafi już pod koniec września.

fot. Sylwia Makris & Christian Martin Weiss

KOMENTARZE

Przeczytaj także