Tomek Lipnicki (Illusion): Artyści strzelają ślepakami

/ 21 września, 2022


Lider Illusion i Lipali z dystansem podchodzi do roli, jaką w społeczeństwie odgrywa artysta.


Tomek Lipnicki, znany jako lider zespołów Illusion i Lipali działa na scenie muzycznej już od ponad 30 lat. W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Jacka Nizinkiewicza opowiadał o tym, jaką rolę artysta odgrywa w społeczeństwie.

Na sugestię, że jego amunicją jest słowo i ostry riff, Lipa odparł:

Moja amunicja jest ślepa. Historia muzyki pokazuje, że społecznie i politycznie artyści strzelają ślepakami. Nic się nie zmienia. Weźmy Live Aid – nikogo nie udało się obudzić, nic się nie zmieniło. Był fajny koncert, show i tyle. Bez przełożenia na rzeczywistość. Jesteśmy bezradni. Możemy tylko zrobić szum medialny, ale to nic nie daje. Artyści poprawiają sobie samopoczucie i poprawiają samopoczucie tym, którzy ich słuchają, i gówno z tego wynika.

Powiedział też:

(Mój głos) gówno waży! Waży tyle ile głos Kukiza. Nic nie waży, choć może powinien coś znaczyć. To ułuda. Ja pracuję w rozrywce i ludzie chcą ode mnie Noża, To co ma nadejść, Wojtka i rozrywki. I ja ich rozumiem, bo kocham rozrywkę, którą tworzę, ale za tym coś stoi, mam coś do powiedzenia, mam sumienie i nie mogę milczeć. Nie żyję tylko rozrywką, ale mam też potrzebę życia w uczciwym państwie, gdzie wolność nie jest ograniczana, gdzie po cichu nie odbiera się niezależności mediom, sądom, organizacjom pozarządowym, a każdy kto nie z władzą to wróg i śmierć wrogom ojczyzny. Dlaczego tak niewielu nie przeszkadza, że media państwowe zostały zawłaszczone, policja, służby. Przez lata nienawidziłem milicji, która była zbrojnym ramieniem partii i teraz to się powtarza. Rzuciłem swój kamień w ZOMO nie po to, żeby to teraz do mnie wracało. Kocham Polskę i nie godzę się na to, co z nami robi władza. Mam dosyć tej społecznej apatii i dominacji siły władzy. Boli mnie moja bezsilność. Nie mogę nic zmienić.

Cały wywiad z Tomkiem Lipnickim znajdziecie we wrześniowym numerze „Teraz Rocka”, który jest w sprzedaży.

WRZEŚNIOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

fot. Adam Kliczek, www.zatrzymujeczas.pl

KOMENTARZE

Przeczytaj także