Big Cyc kontra TVP. Wezwanie do zapłaty na rzecz WOŚP zostało wniesione

/ 7 sierpnia, 2018

Na samym początku przypomnijmy całą sprawę: w wydaniu z 23 lipca tego roku satyrycznego programu „W tyle wizji” emitowanego na TVP Info w jednym z materiałów, jako podkład muzyczny, pojawił się utwór „Jak słodko zostać świrem” pochodzący z albumu „Miłość, muzyka, mordobicie” (1992). Zespół Big Cyc twierdzi, że telewizja nie miała praw do utworu, żąda przeprosin oraz wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS.

Rzecznik TVP szybko całą sprawę skomentował w oficjalnym oświadczeniu. Mogliśmy w nim przeczytać, że wykorzystanie fragmentu piosenki zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską, a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS.

Dodano również, że w przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu.

Jednakże prawnicy reprezentujący grupę Big Cyc – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – złożyli w TVP wezwanie do zapłaty na rzecz WOŚP miliona złotych.

Najlepiej wszystko obrócić w żart. Próbował to zrobić prorządowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Niestety nasi prawnicy chyba nie mają poczucia humoru, bo właśnie złożyli w TVP wezwanie do zapłaty na rzecz WOŚP z tytułu dokonanej manipulacji, w której wykorzystano na antenie TVP naszą piosenkę na użytek materiału propagandowego PiS. Teraz czekamy na oficjalną odpowiedź władz telewizji. Gdy będzie negatywna składamy pozew sądowy. I wówczas dopiero będą jaja

– napisał na Facebooku Krzysztof Skiba. W powyższym wpisie muzyk odniósł się do wpisu publicysty Rafała Ziemkiewicza, który jest jednym z prowadzących program „W tyle wizji”, na Twitterze.

Proponuję polubowne załatwienie sprawy: wystawimy Skibie rachunek za wielokrotne reklamowanie się w naszym propagandowym programie „W tyle wizji” na kwotę, której żąda, i po prostu wymienimy się fakturami. Będzie git?

– stwierdził Ziemkiewicz

szy I fot: Armadapixels

KOMENTARZE

Przeczytaj także