Black Sabbath. Zobacz wykonanie „Paranoid” z pożegnalnego występu [WIDEO]

/ 18 października, 2017

4 lutego koncertem w rodzinnym Birmingham grupa Black Sabbath zakończyła pożegnalną trasę koncertową, a tym samym trwającą blisko 50 lat karierę sceniczną. Ostatni występ został sfilmowany i już za miesiąc ukaże się m.in. na DVD. 

ZZ Top odwołuje trasę z powodu choroby basisty

Ostatni koncert było można zobaczyć 11 października w kinach na całym świecie, również w naszym kraju (pod tytułem „The End Of The End”), z kolei 17 listopada ukaże się na DVD i Blu-Ray w różnych wersjach, m.in. z dodatkowymi płytami CD z dźwiękowym zapisem występu (jako „The End”). Ponadto grupa Black Sabbath zarejestrowała w ramach tzw. Angelic Sessions, pięć studyjnych nagrań (na dole newsa znajdziecie szczegółową zawartość). Zespół udostępnił w sieci zapowiedź nadchodzącego koncertowego wydawnictwa, poniżej możecie zapoznać się z utworem „Paranoid”.

Tracklista „The End Of The End” prezentuje się następująco:

 1. „Black Sabbath”
 2. „Fairies Wear Boots”
 3. „Under The Sun”/„Every Day Comes And Goes”
 4. „After Forever”
 5. „Into The Void”
 6. „Snowblind”
 7. Przedstawienie zespołu
 8. „War Pigs”
 9. „Behind The Wall Of Sleep”
 10. „Bassically”/„N.I.B.”
 11. „Hand Of Doom”
 12. „Supernaut”/„Sabbath Bloody Sabbath”/„Megalomania”
 13. „Rat Salad”
 14. „Iron Man”
 15. „Dirty Women”
 16. „Children Of The Grave”
 17. „Paranoid”

The Angelic Sessions

 1. „The Wizard”
 2. „Wicked World”
 3. „Sweet Leaf”
 4. „Tomorrow's Dream”
 5. „Changes”

Tony Iommi nie wyklucza powrotu Black Sabbath

Pomimo tego, że Black Sabbath zakończyło karierę, muzycy formacji nie poszli na emeryturę. Ozzy Osbourne wrócił do solowego projektu, a Tony Iommi poinformował, że chętnie rozpocznie współpracę z innymi muzykami, a na brak ofert nie narzeka.

W tych okolicznościach powrót Black Sabbath jest jednak – przynajmniej w teorii – możliwy. Szczególnie, gdy dodamy do tego ostatnią wypowiedź Iommiego, który został zapytany o ewentualny sceniczny powrót zespołu:

Kto wie? W pewnym momencie możemy zagrać jeszcze jeden, wyjątkowy koncert. W tym kontekście nic nie zostało ostatecznie zaplanowane.

Co natomiast z nową płytą?

Nie wiem. Nikt o tym nie mówi. Wydaje mi się, że obecnie wszyscy chcą zrobić swoją robotę. Z tego co wiem, Ozzy planuje ruszyć w trasę ze swoim zespołem i Bóg raczy wiedzieć, do kiedy ta trasa potrwa. Jeśli więc do czegoś dojdzie, nie będzie to miało miejsca w najbliższej przyszłości.

Tony Iommi, który przez wiele lat walczy z nowotworem, stara się nie snuć dalekosiężnych planów. W kolejnych wywiadach potwierdza jednak, że wciąż chce być aktywny zawodowo, dlatego można spodziewać się premierowego materiału przygotowanego przez legendarnego gitarzystę.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także