Bono (U2) zamieszany w Paradise Papers? Komentarz rzecznika artysty

/ 6 listopada, 2017

Bono, wokalista U2, został wymieniony w kontekście Paradise Papers jako osoba, która unikała płacenia podatków. Rzecznik artysty twierdzi, że Bono nie zrobił niczego złego.

Joe Satriani dołączyłby do Deep Purple

Według Paradise Papers Bono miał wykorzystać firmę zarejestrowaną na Malcie, żeby zainwestować pieniądze w litewskie centrum handlowe w 2007 roku. Według dokumentów, Bono zainwestował ponad 5 milionów funtów w maltańską firmę Nude Estates, która wykupiła udział w centrum handlowym Asura, a następnie zmieniła nazwę na Nude Estates 1 i zarejestrowała się w Guernsey, gdzie są niższe podatki.

W wywiadzie dla „The Guardian” rzecznik Bono powiedział:

Bono był pasywnym, mniejszościowym inwestorem w Nude Estates Malta Ltd., która to firma była legalnie zarejestrowana na Malcie zanim nie została zlikwidowana w 2015 roku.

Nie są to pierwsze zarzuty wobec lidera U2 o unikanie płacenia podatków. W czerwcu tego roku w ramach tzw. Panama Papers, przesłuchano reprezentanta finansowego U2 w sprawie powołania biura zespołu w Holandii.

Szczegóły nowego albumu U2

1 grudnia 2017 roku ukaże się nowy album U2, „Songs Of Experience”. Na podstawowej edycji znajdzie się 13 utworów, a na wersji deluxe dodatkowe cztery.

Tak prezentuje się szczegółowa tracklista:

 1. Love Is All We Have Left
 2. Lights of Home
 3. You’re The Best Thing About Me
 4. Get Out of Your Own Way
 5. American Soul
 6. Summer of Love
 7. Red Flag Day
 8. The Showman (Little More Better)
 9. The Little Things That Give You Away
 10. Landlady
 11. The Blackout
 12. Love Is Bigger Than Anything in Its Way
 13. 13 (There is a Light)
 14. Ordinary Love (Extraordinary Mix)
 15. Book Of Your Heart
 16. Lights of Home (St Peter's String Version)
 17. You're The Best Thing About Me (U2 vs Kygo)

Zespół U2 podzielił się także okładką, za którą odpowiada Anton Corbijn. Widzimy na niej córkę The Edge'a, Sian Evans, oraz syna Bono, Eli Hewsona.

Songs Of Experience” to kontynuacja wydanego w 2014 roku albumu „Songs Of Innocence”. Inspiracją dla powstania obu płyt jest zbiór poematów „Songs of Innocence and Experience”, osiemnastowiecznego angielskiego poety, malarza i mistyka Williama Blake’a.

Przy okazji ujawnienia szczegółów kolejnego krążka, zespół U2 również ogłosił pierwsze daty koncertów, które na razie obejmują wyłącznie Amerykę Północną (15 dat, między 2 maja a 29 czerwca 2018).

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także