Bruce Dickinson przedstawia zwiastun filmu „Scream For Me Sarajevo"

/ 27 stycznia, 2017

Bruce Dickinson w 1994 roku odbywał solową trasę koncertową promującą album „Balls To Picasso”. Jeden z przystanków trasy był wyjątkowy – 14 grudnia 1994 roku artysta wraz ze swoim zespołem wystąpił w ogarniętym wojną Sarajewie.

Bruce Dickinson w encyklopedii TerazRock.pl

Film dokumentalny „Scream For Me Sarajevo” wyreżyserowany przez Tarika Hodzica opowiada o najbardziej niebezpiecznym koncercie, na jaki zdecydował się Bruce Dickinson, który kilka lat wcześniej rozstał się z zespołem Iron Maiden (jak się później okazało, tyko czasowo). Miasto było wówczas odcięte od świata, codziennie słychać w nim było eksplozje, a przy jego głównej arterii szaleli snajperzy. W mieście brakowało jedzenia, wody i prądu.

W grudniu 2015 roku dla Radia Sarajevo Bruce tak wspominał ten koncert:

Podjęliśmy wspólnie decyzję, że spróbujemy się przedostać do Sarajewa, które było pogrążone w wojnie i zobaczymy czy uda nam się zagrać koncert. Nie byliśmy pewni, czy stamtąd wrócimy żywi. Musisz nieść ludziom nadzieję. Nie mogą się poddać. Życie musi toczyć się dalej. Wiele lat temu, w czasach IRA, kiedy byłem dzieckiem, co chwila coś wybuchało w Zjednoczonym Królestwie. Działy się okropne rzeczy, ale ludzie żyli dalej. Nie możesz wycofać się ze swojego życia. Takie mieliśmy przesłanie dla Sarajewa – że w środku tego szaleństwa, stoi ten mały bastion rock’n’rolla, w którym przez chwilę panuje normalność. Że na końcu tego tunelu jest światło.

Film został już pokazany w sierpniu 2016 roku podczas Festiwalu Filmów w Sarajewie, gdzie otrzymał nagrodę jury, nagrodę Human Rights i nagrodę publiczności, uzyskując ocenę 4.98/5 – najwyższą w 21-letniej historii festiwalu.

W styczniu i lutym 2017 roku film będzie wyświetlany na wybranych festiwalach filmowych w Europie.

Solowa płyta Bruce’a Dickinsona?

W 2015 roku Iron Maiden wydał dwupłytowy album „The Book Of Souls”, a wkrótce potem Bruce Dickinson ogłosił, że pracuje nad solowym albumem.

Nie mogę się doczekać momentu, w którym uda mi się zamknąć na jakiś czas w sali prób. Może nawet się tam zakradnę i napisze kilka solowych kawałków, bo obecnie mam na papierze około połowy płyty.

Ostatnim solowym albumem Bruce’a Dickinsona jest „Tyranny Of Souls” z 2005 roku. Iron Maiden ogłosił niedawno kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, która będzie miała miejsce w czerwcu i lipcu 2017 roku. Czy przed nią Dickinson znajdzie czas, by dokończyć solowy album?

Bruce Dickinson: trailer „Scream For Me Sarajevo”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także