Czesław Niemen zmarł 17 lat temu. Przypominamy jego przebój w wykonaniu Metalliki

/ 17 stycznia, 2021


17 stycznia 2004 roku zmarł Czesław Niemen. Podczas ostatniego koncertu w Polsce Metallica zagrała jego wielki przebój.

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki, urodził się 16 lutego 1939 roku we wsi Stare Wasiliszki (dzisiejsza Białoruś), a do Polski powrócił w 1958 roku, ostatecznie osiedlając się w Gdańsku. Występował od początku lat 60. W 1967 roku ukazał się debiutancki solowy album Czesława Niemena, „Dziwny jest ten świat” z utworem tytułowym, którym Niemen zdobył nagrodę na V Festiwalu Piosenki w Opolu w czerwcu 1967 roku. Napisany przez Niemena utwór do jego własnego tekstu stał się jednym z najsłynniejszych hymnów pokolenia.

Na początku lat 70., wraz z triem SBB w składzie Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski, nagrał kilka cieszących się uznaniem płyt, między innymi dwa albumy w RFN przeznaczone na zachodni rynek dla wytwórni Columbia Records: „Strange is this World” (1972) i „Ode to Venus” (1973). W latach 80. i 90. występował i nagrywał rzadziej, ale cały czas był aktywny. Jako felietonista stale był obecny na łamach „Tylko Rocka” i „Teraz Rocka”. Jego ostatni album, „spodchmurykapelusza” ukazał się w 2001 roku.

Jego twórczość wciąż jest pamiętana i ceniona nie tylko w Polsce. Podczas ostatniego koncertu w Warszawie, który odbył się w sierpniu 2019 roku Metallica wykonała jego przebój „Sen o Warszawie”.

Czesław Niemen od lat cierpiał na nowotwór układu chłonnego. Zmarł 17 stycznia 2004 roku w Centrum Onkologii w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc.

fot. Grażyna Rutkowska

5X WYDANIE SPECJALNE TERAZ ROCK – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także