Depeche znowu w Łodzi

/ 25 lutego, 2010
Jeszcze nie opadły emocje po dwóch wspaniałych koncertach Depeche Mode w łódzkiej hali Arena, a sympatycy zespołu już muszą planować kolejną eskapadę do Łodzi. Tym razem, 20 kwietnia w klubie Wytwórnia, wystąpi były członek zespołu Alan Wilder. Ten odpowiedzialny za brzmienie najlepszych płyt zespołu muzyk, odwiedzi nasz kraj ze swoim projektem Recoil. Organizatorem imprezy jest klub Wytwórnia, a będzie rodzajem preludium do wrześniowego Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.
 
Recoil zadebiutowało w 1986 roku eksperymentalną EPka z dwoma utworami. Już w 1988 roku ukazał się studyjny album ‘Hydrology’, a obydwa nagrania zostały ostatecznie powtórnie wydane na CD przez Mute Records, jako ‘Hydrology plus 1+2’. Te wczesne nagrania Recoil pozwoliły poznać Wildera jako pioniera w powstającej wtedy dziedzinie sampli. Wkrótce po nagraniu najlepszego, jak dotąd, albumu Depeche Mode – ‘Violator’ – Wilder powrócił do projektu Recoil, by nagrać kolejną płytę, wydane w 1991 roku ‘Bloodline’. Po raz pierwszy gościnnie pojawili się na niej wykonawcy- Douglas McCarthy, Toni Halliday i Moby, którzy przyczynili się do powstania albumu definiującego styl Recoil – leniwych, dźwiękowych krajobrazów ociekających senną paranoją. Z
‘Bloodline’ pochodzi również pierwszy singiel Recoil, cover piosenki Alexa Harvey’a ‘Faith Healer’, oraz innowacyjne ‘Electro Blues For Bukka White’. W latach 1992-1993 Wilder skoncentrował się na pracy z Depeche Mode, które nagrywało wtedy album ‘Songs Of Faith And Devotion’, owacyjnie przyjęty przez krytyków i triumfujący na listach przebojów, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech. Chociaż zespół był wtedy u szczytu sławy, w czerwcu 1995 roku, po 14 latach bycia integralną częścią jednego z najbardziej wpływowych i uznanych zespołów w historii muzyki, Alan Wilder podjął trudną, lecz nieuniknioną decyzję o opuszczeniu
Depeche Mode.
Zwolniony ze zobowiązań względem zespołu, w 1996 roku, rozpoczął nagrywanie we własnym studio, ‘The Thin Line’, powoli pracując nad układanką niepokojących dźwięków, które miały złożyć się na następny album Recoil, ‘Unsound Methods’. Z udziałem Maggie Estep, Siobhan Lynch, Hildii Cambell oraz, powtórnie, Douglasa McCarthy’ego, organiczny styl albumu łączył w sobie wszelkie możliwe gatunki muzyczne, od trip-hopu po gospel, snując się wokół motywu obsesji we wszystkich jej przejawach.
W 2000 roku Recoil wypuściło ‘Liquid’, tym razem łaczący w sobie niezwykły talent światowej sławy wokalistki Diamandy Galas, The Golden Gate Jubilee Quartet- nagrywającej w latach 40. grupy muzyków gospel oraz melorecytującego duetu nowojorczyków- Nicole Blackman & Samantha Coerbell. Międzynarodowe grono krytyków muzycznych zachwyciło się ‘Liquid’, a Wilder został uhonorowany Charles Cros Grand Prix 2000.
Recoil powrócił w 2007 roku z piątym albumem studyjnym. Zatytułowany ‘subHuman’, ukazał się w Europie i Stanach Zjednoczonych, a oparty został o współpracę z bluesmanem, Joe Richardsonem. Urodzony w południowej Luizjanie Richardson wprowadził wyjątkowe wątki konfliktu, religii, osaczenia i osobistej walki. Unikatowej ekspresji i kolorytu nadał temu albumowi współudział niezwykle doświadczonej brytyjskiej wokalistki i autorki tekstów, Carli Trevaskis.
Teraz, po raz pierwszy od opuszczenia Depeche Mode, przy okazji promocji mającego się wkrótce ukazać albumu ‘Selected’, Alan Wilder po raz kolejny wyrusza w trasę koncertową, by dzielić się swoimi muzycznymi dokonaniami.
 
Bilety na koncert można kupić w cenie 50 zł, za pośrednictwem Ticketpro.

mk

KOMENTARZE

Przeczytaj także