Die Antwoord oskarżeni przez adoptowanego syna o znęcanie, molestowanie i zniewolenie

/ 26 kwietnia, 2022

20-letni Gabriel „Tokkie” du Preez, który w wieku 9 lat trafił pod opiekę muzyków znanych z zespołu Die Antwoord, udzielił szokującego wywiadu.


Gabriel „Tokkie” du Preez został adoptowany przez Yolandi Visser (aka Anri du Toit) i Ninję (aka Watkin Jones), gdy miał dziewięć lat. W tym samym czasie pod ich opiekę trafiła jego młodsza siostra. Obecnie ma 20 lat i nie mieszka już z muzykami. Jego siostra ma 14 lat i nadal pozostaje pod opieką pary, choć mieszka na stałe z inną rodziną w Johannesburgu.

Zarzuty wyszły na jaw w zeszłym tygodniu, kiedy du Preez udostępnił wywiad wideo, który przeprowadził z byłym filmowcem zespołu Benem Jayem Crossmanem. W rozmowie z gazetą News24, opublikowanej na początku tego tygodnia (24 kwietnia), du Preez oskarżył duet o „adopcję w celu zniewolenia”.

Sprawili, że poczułem się jak niewolnik […] Dali mi poczucie, że nie jestem naprawdę kochany.

Du Preez, cierpiący na rzadką chorobę skóry zwaną hipohidrotyczną dysplazją ektodermalną, powiedział:

Sprawili, że uwierzyłem, że jestem diabłem. Kazali mi więcej przeklinać i sprawili, że uwierzyłem, iż mogę palić ludzi w piekle i że jestem królem piekła. Powiedzieli mi, że mogę sprowadzić ciemność na świat.

20-latek twierdził, że gdy miał 13 lat, du Toit poprosiła go, by spędził z nią czas w pokoju na imprezie zorganizowanej w domu.

Yolandi zawołała mnie do pokoju, była naga i cały czas wymiotowała.

W swojej wypowiedzi sporo miejsca poświęcił na opowieści o tym, jak rodzice namawiali jego i jego siostrę do obnażania się (jeśli tego nie robili, groziła im kara), a także o tym, że opiekunowie sami często spędzali z nimi czas nadzy. Wyznał, że było to dla nich bardzo krępujące.

Całą wypowiedź znajdziecie w tym wideo:

Kiedy powyższe oskarżenia zostały przedstawione agentowi duetu, Scumeckowi Sabottce, przedstawiciel zaprzeczył im, dodając:

Die Antwoord nie zgadzają się z wypowiedziami Tokkiego.

Warto wspomnieć, że w zeszłym roku Die Antwoord zostali usunięci z line-upu festiwalu ALT+LDN „za obopólną zgodą”. Było to efektem pisma, na którym podpisało się wielu artystów, zarzucających duetowi molestowanie, rasizm i homofobię. Die Antwoord zarzutom wówczas zaprzeczyli, ale na imprezie nie chcieli się pojawić.

Wykonujący rap-rave zespół założony został w 2008 roku w Kapsztadzie.

KOMENTARZE

Przeczytaj także