Dr Misio z antykorporacyjnym teledyskiem

/ 15 stycznia, 2018

Utworem, do którego powstał nowy teledysk Dr Misio jest „Mordor”, opowiadający o życiu w dużej korporacji.

Dave Mustaine chciał zniszczyć Metallicę

Poniżej możecie obejrzeć teledysk zrealizowany przez Kamila Rydzewskiego i Joannę Duńkę w warszawskim Mordorze, czyli korporacyjnym centrum stolicy.

Na czele Dr Misio stoi znany aktor Arkadiusz Jakubik, a „Zmartwychwstaniemy” jest już trzecim albumem grupy. Na płycie znalazł się też utwór „Pismo”, który wywołał sporo kontrowersji, gdy organizatorzy zeszłorocznej edycji festiwalu w Opolu uznali wyreżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego teledysk za „nieemisyjny”.

W oficjalnym oświadczeniu mogliśmy przeczytać:

Z uwagi na nieemisyjny charakter oficjalnego teledysku piosenki „Pismo” w wykonaniu Dr Misio, nominacja zgłoszenia do udziału w konkursie Premier 54. KFPP Opole została odwołana.

Na profilu Facebook Dr Misio po tej sytuacji pojawił się taki oto komentarz Arkadiusza Jakubika:

Z dużym zaskoczeniem przyjąłem nominację piosenki „Pismo” mojego zespołu Dr Misio do koncertu „Premiery” na opolskim festiwalu. Teledysk do piosenki miał premierę 27 kwietnia, a nominację do „Premier” otrzymaliśmy 9 maja. Podejrzewam, że organizatorzy festiwalu zobaczyli teledysk dopiero post factum i czekali tylko na pretekst, żeby nas się pozbyć. Nie najlepiej to świadczy o ich profesjonalizmie…:) W oficjalnym oświadczeniu Redakcja Festiwalu napisała: „Z uwagi na nieemisyjny charakter oficjalnego teledysku piosenki „Pismo” w wykonaniu Dr Misio, nominacja zgłoszenia do udziału w konkursie Premier 54.KFPP Opole została wycofana”. Kamień spadł mi z serca. W świetle ostatnich wydarzeń, kiedy to polityka zaczęła wygrywać z muzyką, nasz występ w Opolu i tak byłby niemożliwy. Sami byśmy się wycofali z tego koncertu. Warto czasem spojrzeć w lustro bez obrzydzenia. Tyle tylko, że Dr Misio stał się ofiarą nie braku sympatii Jego Ekscelencji, tylko zwyczajnej cenzury. Nasz teledysk ma konkretny przekaz, który może niektórych uwierać, ale jest „emisyjny”, wręcz „misyjny” i szkoda tylko, że publiczna telewizja tego nie zauważyła.

Jednocześnie utwór „Pismo” odnotował sukces w innych mediach: na YouTubie obejrzało go blisko 2 miliony osób, a na liście przebojów Programu Trzeciego w tygodniu, w którym dostał szlaban w Opolu odnotował skok aż o 29 pozycji.

Zespół Dr Misio powstał w 2008 roku z inicjatywy aktora, Arkadiusza Jakubika. Grupa zadebiutowała albumem „Młodzi”, który ukazał się w marcu 2013 roku, za produkcję odpowiadał Olaf Deriglasoff. Najważniejsza w tym projekcie jest warstwa tekstowa, za którą odpowiadają, wspomniani, Varga oraz Świetlicki – oscyluje ona wokół tematów ostatecznych, teksty dotyczą również współczesności. Drugi album Dr Misio, „Pogo”, który trafił na rynek w październiku następnego roku, potwierdził, że mamy do czynienia z bardzo ciekawym zjawiskiem na polskiej scenie rockowej. Ostatni ich album, „Zmartwychwstaniemy", ukazał się 12 maja 2017 roku.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także