Ed O’Brien (Radiohead) zapowiada solowy album. Posłuchaj singla „Brasil” [WIDEO]

/ 5 grudnia, 2019

Ed O’Brien, gitarzysta Radiohead, opublikował kilka tygodni temu utwór „Santa Teresa”. Teraz przyszedł czas na pierwszy oficjalny singiel projektu EOB – bo pod takim szyldem muzyk występuje solo. Niemal 9-minutowy utwór „Brasil” jest już dostępny we wszystkich serwisach cyfrowych.

Do piosenki powstał również teledysk:

„Brasil”, skomponowane przez O’Briena, to epicki utwór , który zaczyna się jak ballada oparta niemal wyłącznie na głosie Eda, by przerodzić się w transowo pędzącą lokomotywę, z zapadającą w pamięci perkusją Omara Hakima oraz hipnotyzującą linią basu autorstwa kolegi Eda z zespołu, Colina Greenwooda.

%%REKLAMA%%

Producentem singla jest Flood, który w „Brasil” udziela się muzycznie na klawiszach, za miks zaś odpowiada Alan Moulder. Inżynierią dźwięku zajął się Adam „Cecil” Bartlett, a na gitarze gra David Okumu. Do programowania sampli Ed zatrudnił Richie’ego Kennedy’ego.

Tak o swoim najnowszym utworze mówi sam Ed:

„Brasil” to stan umysłu, nie miejsce ani czas. (…) H.P. Lovecraft, Kubrick i Junji stworzyli jedne z moich ulubionych opowieści sci-fi. Jednak zawsze chciałem zreinterpretować ich przerażające wizje w coś bardziej poetyckiego i optymistycznego. Co, jeśli obce istoty pojawiłyby się na naszej planecie po to, by pomóc nam osiągnąć wyższy poziom egzystencji? A nie po to, by nas unicestwić? Co stałoby się, gdybyśmy dzielili się swoimi myślami, doświadczeniami i działaniami? Teoria, że ludzie to tak naprawdę jeden wielki pojedynczy organizm, zawsze mnie fascynowała. Możliwość eksplorowania tej wizji przez różne media i perspektywy oraz impresjonistyczne efekty wizualne znalazło swoją kulminację w „Brasil”.

Na początku 2020 roku poznamy oficjalny tytuł oraz datę premiery pierwszego albumu EOB. Nagrania rozpoczęły się jesienią 2017 i zakończyły na początku 2019. Poza wcześniej wymienionymi współpracownikami, na płycie gościnnie pojawią się Laura Marling, Adrian Utley, Nathan East oraz Glenn Kotche.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także