Eurowizja 2018. Metalowy reprezentant Węgier [WIDEO]

/ 18 marca, 2018

W dniach 8-12 maja 2018 roku w Lizbonie odbędzie się 63. Konkurs Piosenki Eurowizji. Wśród zakwalifikowanych wykonawców znalazł się metalcore’owy zespół AWS z Węgier.

Tool w ciekawy sposób promuje nowy album

AWS to założony w 2006 roku w Budakeszi pod Budapesztem metalcore’owy zespół. Grupa ma na koncie trzy albumy, ostatni z nich ukazał się w 2016 roku pod tytułem „Kint a vízből”. Aktualnie skład zespołu tworzy pięciu muzyków. Grupa ma na swoim koncie trasy koncertowe po Węgrzech i paru innych krajach europejskich. Pod koniec 2017 roku AWS wystartował z piosenką „Viszlát nyár” w węgierskich eliminacjach do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zespół zaprezentuje się w Lizbonie 12 maja, w drugim półfinale konkursu.

Poniżej możecie wysłuchać utworu, z którym AWS wystartuje na Eurowizji.

Chociaż muzyka rockowa i metalowa zwykle nie jest reprezentowana na konkursie Eurowizji, konkurs miał swoje rockowe akcenty. Najważniejszym z nich było zwycięstwo konkursu w 2006 roku przez fiński zespół Lordi, który utworem „Hard Rock Hallelujah” zdobył aż 292 punkty – największą liczbę w historii, do czasu 2009 roku, gdy rekord ten został pobity przez norweskiego uczestnika Alexandra Rybaka i jego utwór „Fairytale”.

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku w Szwajcarii i od tamtej pory odbywa się on cyklicznie w kraju zwycięzcy poprzedniej edycji. 23 maja 2015 Eurowizja wpisana została do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii. Polska po raz pierwszy wystawiła swojego kandydata w 1994 roku. Była nią Edyta Górniak, która piosenką „To nie ja” zdobyła 2. – najwyższe do dziś dla Polski – miejsce. Polskę do tej pory reprezentowali głównie artyści pop, jak Ich Troje, Piasek, Donatan i Michał Szpak. W 2018 roku do finału zakwalifikował się Gromme, czyli DJ Andrzej Gromala.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także