Facebook umożliwi publikowanie chronionej prawem autorskim muzyki

/ 22 grudnia, 2017

Nowa umowa zawarta pomiędzy Facebookiem a Universal Music Group umożliwi użytkownikom publikację i dzielenie się treściami zawierającymi nagrania należące do Universala na profilach Facebook, Instagram i Oculus.

Jonathan Davis wyda solową płytę

Jak zapewniają przedstawiciele Facebooka taki krok ma na celu: „pogłębić relacje między artystami i fanami, umożliwiając użytkownikom wyrażanie się poprzez muzykę, dzielenie piosenkami, które kochają i budowę społeczności skupionej wokół muzyki”. Wcześniej publikowanie takich treści było traktowane jak łamanie praw autorskich i były one usuwane przez Facebooka.

To jednak nie wszystko, gdyż obie strony zamierzają eksperymentować z nowymi produktami celem stworzenia nowej generacji produktów muzycznych dla użytkowników sieci społecznościowych.

Przewodnicząca facebookowego działu do spraw rozwoju przemysłu muzycznego, Tamara Hrivnak, mówi:

Istnieje ścisły związek pomiędzy muzyką a tworzeniem społeczności. Cieszymy się, że wraz z UMG możemy wprowadzić to na Facebooka, Instagrama, Oculusa i Messengera. Miłośnicy muzyki, artyści i autorzy skorzystają na naszym otwarciu się na kreatywność oraz innowację przez muzykę i filmy.

Tworzymy dynamiczny nowy model współpracy wytwórni muzycznych i platform społecznościowych.

Natomiast wiceprzewodniczący strategii cyfrowych UMG, Michael Nash, mówi:

Mamy nadzieję, że Facebook będzie miał znaczący wkład w zdrowy ekosystem muzyki, z którego skorzystają artyści, fani i wszyscy, którzy inwestują w wielki świat muzyki.

Zawarta umowa dotyczy treści, w posiadaniu praw do których jest Universal Music Group. Na razie nie wiadomo, czy pozostałe wytwórnie podążą tym samym tropem i podpiszą podobne umowy z Facebookiem.

5 września 2017 roku Facebook uruchomił w Stanach Zjednoczonych usługę Facebook Watch, umożliwiającą publikowanie przez użytkowników amatorskich filmów wideo, a także udostępniającą materiały publikowane przez większych dostawców, jak National Geographic.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także