Fats Domino zmarł w wieku 89 lat

/ 25 października, 2017

W Nowym Orleanie zmarł w wieku 89 lat Fats Domino, jeden z pionierów muzyki rockandrollowej, który w repertuarze miał takie przeboje jak „Blueberry Hill” i „Ain’t That A Shame”.

Szczegóły nowego albumu Franz Ferdinand

Fats Domino (Antoine Domino, Jr.) urodził się 26 lutego 1928 roku w Nowym Orleanie, z którym to miastem związał większość swojego życia. Jego pierwszym przebojem był utwór „The Fat Man” nagrany w 1949 roku dla wytwórni Imperial Records.

Kariera Domino nabrała tempa dopiero w drugiej połowie lat 50., kiedy to umieścił na listach przebojów takie utwory, jak „I’m In Love Again”, „Bluberry Hill”, „I’m Walking”, „Whole Lotta Loving”. Jego twórczością inspirowali się tacy artyści jak The Beatles, The Rolling Stones czy The Animals. John Lennon umieścił przeróbkę utworu „Ain’t That A Shame” na swojej płycie „Rock’n’Roll” z 1975 roku.

Mimo że wraz z drugą połową lat 60. przeminęła jego popularność na listach przebojów, Fats Domino nie został zapomniany przez największych w muzyce rockowej i popowej, czego dowodem jest wydany w 2007 roku album „Goin' Home: A Tribute to Fats Domino”, na którym własne wersje jego utworów umieścili między innymi Tom Petty, Elton John, Paul McCartney, Robert Plant, Neil Young, Lucinda Williams i Willie Nelson.

Fats Domino – “Ain't That A Shame”

Ostatnie lata życia Domino spędził w swoim domu w Nowym Orleanie. Jego córka powiedziała, że artysta odszedł w spokoju, otoczony rodziną i przyjaciółmi.

Hołd Fatsowi Domino złożył między innymi Jerry Lee Lewis:

Ze smutkiem dowiedziałem się dzisiaj o odejściu mojego dobrego przyjaciela Fatsa Domino. Świetnie się bawiliśmy, kiedy rodził się rock and roll. Cieszę się, że mogłem go zobaczyć parę lat temu, kiedy udzielaliśmy wywiadu dla Rock And Roll Hall Of Fame. Będę za nim tęsknił.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także