Frances Bean Cobain domaga się zwrotu gitary Kurta Cobaina

/ 26 stycznia, 2017

Frances Bean Cobain poślubiła Isaiaha Silvę, lidera zespołu The Eeries w czerwcu 2014 roku. Podarowała mu wtedy gitarę akustyczną Martin D-18E, na której Kurt Cobain zagrał podczas koncertu Nirvany MTV Unplugged na jesieni 1993 roku. Po niespełna dwóch latach małżeństwa Frances wniosła o rozwód i teraz domaga się zwrotu gitary, uzasadniając, że jest ona cenną pamiątką rodzinną, gdyż była to ostatnia gitara na jakiej grał Cobain.

Kurt Cobain w Encyklopedii TerazRock.pl

Isaiah Silva jednak nie kwapi się z oddaniem gitary, w związku z czym Frances wniosła sprawę do sądu. Co więcej, chce zmusić byłego męża, żeby na czas rozprawy oddał gitarę firmie zajmującej się przechowywaniem dzieł sztuki, w obawie, żeby nie została uszkodzona.

W wywiadzie dla magazynu „Vogue” urodzona w 1992 roku Frances zdradziła, że nie czuje sentymentu do lat 90.

Mam gdzieś, co robili w latach 90., to nie były moje czasy, nie dotyczą mnie. Jasne, lata 90. miały duży wpływ, ale to nie moja para kaloszy. Kiedy ktoś ci coś wciska do gardła każdego dnia przez 24 lata, po prostu przestaje cię to interesować.

Przyznała jednak, że interesuje się grunge’ową modą:

Interesuje mnie skąd się wziął grunge i jak stał się modny. Mój tata był tak biedny, że dostawał od darczyńców podarte jeansy. To nie była kwestia mody. To była kwestia tego, że nie miał pieniędzy i nie miał innego wyboru.

Nirvana to był boysband

W zeszłym roku, basista Nirvany, Krist Novoselic, żartobliwie porównał Nirvanę do boysbandów:

Inspirowaliśmy się Beatlesami, po prostu braliśmy różne rzeczy od innych formacji. Sex Pistols, Beatles, Base City Rollers [śmiech]. Żartowaliśmy, że jesteśmy boysbandem.

Jednocześnie wypowiedział kilka krytycznych słów pod adresem Kurta Cobaina:

Kurt był cyniczny draniem. Potrafił być złośliwym krytykiem. Wiecie, kochałem go, nie wiem jednak, co by myślał dzisiaj o muzyce. Raczej nie trzymałby pięści przy sobie. Miał w sobie tyle pasji – sposób, w jaki śpiewał i w jaki odczuwał muzykę… Cechą nas wszystkich była ta intensywność.

Koncert Nirvany MTV Unplugged okazał się jednym z największych sukcesów wieloletniej serii stacji muzycznej, w której wystąpiło mnóstwo gwiazd rocka i pop. Już po śmierci Cobaina, koncert ukazał się na płycie CD, rozchodząc się w wielomilionowym nakładzie, a w 2007 roku doczekał się pełnego wydania na DVD.

Nirvana: „Where Did You Sleep Last Night?”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także