Grzegorz Grzyb odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP

/ 8 sierpnia, 2018

Na samym początku przypomnijmy: Grzegorz Grzyb zginął 23 lipca w Warszawie. Perkusista jechał na rowerze ulicą Modlińską. Przy próbie zmiany pasa ruchu został potrącony przez samochód marki BMW. Muzyk miał 47 lat. O jego śmierci poinformowało Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów, którego był członkiem.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył wczoraj perkusistę pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiej muzyki.

Prezydent RP Andrzej Duda nadał pośmiertnie ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI za zasługi dla polskiej muzyki Grzegorzowi Grzybowi, tragicznie zmarłemu 23 lipca br. polskiemu perkusiście sesyjnemu, który współpracował z wieloma sławami polskiej sceny jazzowej. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Order przekazał rodzinie Doradca Prezydenta RP Pan Cezary Kochalski podczas uroczystości pogrzebowych w Stargardzie

– możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP. 

Złoty Krzyż Zasługi to najwyższy stopień odznaczenia, które występuje także w wersji srebrnej oraz brązowej. Jest to cywilne odznaczenie państwowe, które nadawane jest za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku.

Grzegorz Grzyb współpracował z takimi artystami, jak Zbigniew Namysłowski, Tymon Tymański i Leszek Możdżer. Był też członkiem zespołu Szwagierkolaska, w którym grał z Muńkiem Staszczykiem T.Love. Zagrał na albumach „Luksus” (1995) i „Kicha” (1999) tejże grupy. Zagrał też na płycie „Hołdys.com” Zbigniewa Hołdysa. W 2007 roku zagrał na płycie „EKG Edyty Górniak.

Od roku 2008 był stałym członkiem krakowskiej grupy Laboratorium. A ostatnio wraz z Krzysztofem Misiakiem i Filipem Sojką tworzył trio 3 Jazz Soldiers. Prowadził również zajęcia warsztatowe, m.in. w ramach festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także