Gust muzyczny Polaków ma związek ze statusem społecznym? Naukowcy zamierzają to sprawdzić

/ 25 czerwca, 2018

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN postanowili sprawdzić zależność między statusem społecznym, a słuchaną muzyką. Chcą tym samym sprawdzić, czy podobnie jak w USA, wyższe miejsce w hierarchii społecznej oznacza, że osoba słucha bardziej różnorodnej muzyki. 

Ludzie przestają odkrywać nową muzykę po trzydziestce? 

Kierownik badań, prof. Henryk Domański z IFIS PAN, wyjaśnił że cały projekt związany jest z badaniami nad stratyfikacją, czyli funkcjonowaniem hierarchii społecznej:

Gust muzyczny to jeden z elementów kształtujących styl życia. A styl życia jest naszym samodzielnym wyborem. I ten wybór bywa na ogół traktowany przez innych ludzi jako wyznacznik naszego prestiżu, miejsca w hierarchii społecznej. Wynika to stąd, że pozycja społeczna jest kształtowania przez różne zachowania i cechy, związane m.in. z poziomem zamożności, oznakami prestiżu, dostępem do władzy i poziomem wykształcenia. Z kolei wszystkie te elementy są w jakimś stopniu związane z pochodzeniem społecznym, czyli pozycją rodziców.

Domański wskazuje także, że w badaniach powinny się ujawnić różnice pokoleniowe. Ponadto zespół badaczy z IFIS PAN chce przetestować tzw. hipotezę o omniworyzmie, czyli różnorodność, jeśli chodzi o preferowanie stylów, ich znajomość i korzystanie z nich (w przypadku muzyki oznacza, że dana osoba może lubić jednocześnie twórczość Bacha, Dody oraz Milesa Davisa). 

Socjologowie będą zadawać konkretne pytania (np. „Czy lubi Pan/Pani muzykę Eminema/Wagnera/zespołu Bayer Full?”), część respondentów dostanie do słuchania utwór i będzie miała za zadanie rozpoznać jego autora, a także powiedzieć, czy dana piosenka im się podoba. 

W badaniach, które zostały zaplanowane na jesień tego roku, weźmie udział ponad dwa tysiące Polaków powyżej 15. roku życia. Uzupełnieniem całości będą wywiady pogłębione przeprowadzone na próbie ok. 60 respondentów.  

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także