Hologram Franka Zappy wyruszy w trasę z dawnymi muzykami

/ 6 lutego, 2018

Pod koniec 2018 roku rozpocznie się trasa pod szyldem „The Bizarre World of Frank Zappa” (czyli „Dziwny świat Franka Zappy”). Poznaliśmy właśnie jej szczegóły.

Ozzy Osbourne ponownie został dziadkiem

Za produkcję spektaklu będzie odpowiedzialna firma EyeIlusion, czyli ta sama, która stworzyła hologram wokalisty Ronniego Jamesa Dio. Na scenie sztucznego Zappę będą wspierali następujący muzycy: Ray White, Mike Keneally, Scott Thunes, Robert Martin oraz Joe „Vaultmeister” Travers. Warto także wspomnieć, że gościnnie wystąpią również m.in. Steve Vai, Warren Cuccurullo, Ian Underwood, Vinnie Colaiuta, Napoleon Murphy Brock, Arthur Barrow czy Ed Mann.

Nigdy niepublikowane nagrania koncertowe Zappy z początku lat 70. posłużą za podstawę do stworzenia jego hologramu, a także repertuaru.

Rodzina Zappy argumentuje swoją decyzję następująco:

Frank był innowatorem, a jego sztuka przenikała do różnych mediów. Pozostawił po sobie wielki dorobek i chcemy celebrować jego muzykę za pomocą hologramu, dzięki któremu doświadczyć będzie jej mogło nowe pokolenie. Nosiliśmy się z tym pomysłem od lat, a po spotkaniu ekipy Eyellusion doszliśmy do wniosku, że są to odpowiedni ludzie.

 

Wiadomo na pewno, że w całym przedsięwzięciu nie weźmie udziału Dweezil Zappa, młodszy z synów i jedyny w rodzinie muzyk. Nie wystąpi także gitarzysta Adrian Belew, który był wcześniej zapowiadany. 

Frank Vincet Zappa urodził się 21 grudnia 1940 roku. Był jedną najbardziej nonkonformistycznych postaci świata rocka. Zasłynął jako lider bezkompromisowego zespołu Mothers Of Invention. Jako artysta solowy popularność zdobył dzięki płycie „Hot Rats” (1969), na której dokonał fuzji rocka i jazzu. Jego późniejsze płyty sięgały zarówno do jazzu, rocka, muzyki klasycznej i eksperymentalnej. Zappa zmarł 4 grudnia 1993 roku po długiej walce nowotworem prostaty. W 1995 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a dwa lata później wyróżniony Grammy za całokształt.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także