Jak wokalista Greta Van Fleet inspirował się twórcą słynnego „666”?

/ 31 lipca, 2023


Na najnowszym wydawnictwie zespół Greta Van Fleet nawiązuje do słynnego wokalisty znanego z albumu „666”.


W lipcu zespół Greta Van Fleet powrócił z albumem „Starcatcher”, na którym znalazł się utwór Waited All Your Life. W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Wiesław Weiss zapytał Sama Kiszkę czy to przypadek, że ma on coś z klimatu przebojów greckiej grupy Aphrodite’s Child, w której występowali Demis Roussos i Vangelis, a która znana jest przede wszystkim z przełomowego albumu „666” wydanego w 1972 roku…

Sam Kiszka odparł:

Nie mylisz się. To jedna z wielkich inspiracji Josha. W sposobie śpiewania Demisa Roussosa, niemal operowym, z ozdobnikami, z przesadzonym wibrato, było coś wręcz karykaturalnego. Ale Josh uwielbia to, jak Roussos modulował głos, trochę jak śpiewacy sufi. I w szalonej partii w Waited All Your Life można to usłyszeć. Josh nie był pewien, czy nie przesadził. Pytał nas w studiu: Nie za bardzo odleciałem? A my: Nie! Brzmi świetnie! (śmiech)

Josh Kiszka inspirował się też strojami Demisa Roussosa, co potwierdza jego brat:

Oczywiście. Stroje, które widzisz na naszych zdjęciach, stroje, które nosimy na scenie, zostały w jakimś stopniu zainspirowane sposobem ubierania się Demisa Roussosa. Ale mamy też drugi wzór. To Elvis Presley. Czy jeśli chodzi o wizerunek sceniczny, znasz kogoś, kto by go przebił? (śmiech) I masz rację, w Sacred Thread Josh poruszył temat strojów scenicznych, w których tak dobrze się czuje i które sprawiają, że może być na scenie w pełni sobą. To bardzo osobisty utwór. Ale ma też wymowę uniwersalną – każdy może odnieść go do siebie. Mówi o tym, jak ważne jest, by być zawsze sobą. I skłania do refleksji o tym, co może dodać nam pewności siebie, kiedy czeka nas ważne zadanie do wykonania. Ale oczywiście, jeśli odczytywać go dosłownie, to tylko utwór o strojach scenicznych i o tym, czym są dla autora.

Cały wywiad z Samem Kiszką znajdziecie w sierpniowym numerze „Teraz Rocka”, który jest w sprzedaży.

SIERPNIOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także