Jakiej muzyki słuchają nastolatki? NCK przeprowadził badania

/ 2 lutego, 2019

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło w grudniu 2018 roku badania na grupie 2069 polskich nastolatków w wieku 12-17 lat. Badanie dotyczyło słuchanej przez nich muzyki.

Z badania wynika, że 99% nastolatków słucha muzyki. Jakiej? Najczęściej wskazywana była muzyka hip hop (25%), potem pop (23%), a dalej rock (10%), disco polo i dance (po 8%).

Wśród ulubionych wykonawców nastolatków znajdują się Paluch, Rihanna, Szpaku, Ariana Grande i Eminem. Wśród fanów rocka najchętniej wskazywane były natomiast zespoły Metallica i Queen – jak komentują to badacze, ten drugi zespół mógł się znaleźć tak wysoko na liście, gdyż w czasie trwania badania w kinach wyświetlany był film „Bohemian Rhapsody”.

%%REKLAMA%%

Badacze poprosili też badanych o zaznaczenie wszystkich słuchanych gatunków i na tej podstawie stworzyli mapę słuchanych gatunków. Można zobaczyć ją poniżej.

Z badania wynika też, że niewielki sposób na gatunek słuchanej muzyki ma płeć ani wielkość miejscowości, jednak gusta często mają związek z wykształceniem rodziców. W analizie możemy przeczytać:

Wyraźnie powyższej średniej lokują się rodzice nastolatków słuchających rocka (45% matek oraz 35% ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice nastolatków słuchających jazzu, smooth jazzu i chiloutu. Udział osób z wykształceniem wyższym jest zbliżony do średniej dla popu oraz muzyki elektronicznej. Wyraźnie poniżej średniej znajduje się wykształcenie rodziców nastolatków słuchających disco polo (23% matek oraz 14% ojców ma wykształcenie wyższe). Jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu.

Pełne wyniki badania wraz z komentarzem i tabelami można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.

rf | fot. Petr Kratochvil

KOMENTARZE

Przeczytaj także