Jason Newsted: Mój zespół kosztował mnie setki tysięcy dolarów

/ 31 marca, 2017

Basista w 2012 roku powołał do życie swoją własną kapelę, Newsted. W jej skład, oprócz byłego członka Metalliki, weszli: perkusista Jesus Mendez Junior, gitarzysta Jessie Farnsworth, rok później z kolei dołączył drugi wiosłowy, znany ze Staind, Mike Mushok

Kirk Hammett będzie miał swoją wystawę

Pod tym szyldem ukazała się EPka „Metal” (2013), a kilka miesięcy później studyjna płyta „Heavy Metal Music”. W 2014 zespół został ostatecznie rozwiązany. Formacja w czasie swojego istnienia odwiedziła również nasz kraj, wystąpiła 5 czerwca 2013 podczas Impact Festivalu na warszawskim Lotnisku Bemowo.

Jason Newsted w wywiadzie dla portalu Ultimate-Guitar wspomina kulisy powstania swojego muzycznego projektu, który – ostatecznie – na rynku nie przetrwał jednak długo:

Było kilka rzeczy, które były bardzo dobre, ale także kilka rzeczy bardzo złych. Kiedy musiałem zadbać o rzeczy związane z finansami, a ponadto tworzyć, śpiewać, grać i jeszcze za to wszystko płacić, to okazało się, że jest to zbyt duże obciążenie.

Dobrą rzeczą, która się wydarzyły, było przyjęcie podczas koncertów. Europejska trasa była fantastyczna, zwłaszcza możliwość grania przed Iron Maiden na Sonisphere czy Download. To było coś cudownego – otrzymaliśmy szacunek, którego się nie spodziewałem. Otrzymaliśmy dobre słowo od pokoleń, które wychowały się na muzyce Metalliki czy Voivod. 

Jason Newsted kontynuował:

Stworzyłem zespół Newsted z okazji moich 50. urodzin. Chciałem sobie udowodnić, że wciąż potrafię wyjść na scenę, szaleć na niej, pomimo swojego wieku. Wiedziałem, że będę w stanie to zrobić, musiałem to pokazać. Kiedy zaczynaliśmy, mieliśmy w swoich szeregach takie osoby, jak Mike Mushok, którzy dzięki swojej grze i talentowi, potrafili zainspirować, żebyś robił to wszystko lepiej i pokazał ludziom dookoła. 

Jednak jak sam przyznaje dużo go to wszystko kosztowało:

Wszystko to kosztowało mnie okropnie dużo pieniędzy. Setki tysięcy dolarów, aby móc zagrać w 22 krajach. Ale było to warte, aby otrzymać tą lekcję. Dowiedziałem się o szacunku, nauczyłem się bardzo wiele. Nie mogłem jednak tego kontynuować, bo cały ten biznes jest o wiele bardziej nieprzyjemny od tego, który poznałem wcześniej. 

Jason Newsted najbardziej jest znany z tego, że grał przez jakiś czas w Metallice. Dołączył do zespołu w 1986 roku, tuż po tragicznej śmierci Cliffa Burtona. Z grupą nagrał łącznie osiem płyt, w tym cztery studyjne krążki – „…and Justice for All” (1988), „Metallica” (1991), „Load” (1996) i „Reload” (1997). W 2001 odszedł z Metalliki z powodu zmęczenia psychicznego i fizycznego. 4 kwietnia 2009 Newsted wystąpił wraz ze swoimi dawnymi muzycznymi kompanami podczas gali wprowadzenia do Rock and Roll Hall of Fame. 

Przed dołączeniem do Hetfielda i spółki był basistą w formacji Flotsam and Jetsam (1982-1986). Później z kolei m.in. grał tymczasowo z grupą Voivod (2002-2005), współpracował z Ozzy'm Osbourne'm, w 2002 dołączył do EchoBrain, z którym nagrał tylko jeden studyjny album. Obecnie stoi na czele swojego akustycznego projektu Jason Newsted and the Chophouse Band.

Newsted: „…As The Crow Flies”

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także