Jonathan Poneman (szef wytwórni Sub Pop): OFF Festival jest wyjątkowy

/ 3 lipca, 2018

Wytwórnia Sub Pop miała swój niepodważalny wkład w rozwój alternatywnego rocka na przełomie lat 80. i 90. oraz w promocję grunge’u. To w jej barwach zadebiutowała Nirvana i Soundgarden i dla niej wciąż nagrywa Mudhoney. Jej współzałożyciel, Jonathan Poneman, jest stałym bywalcem katowickiego OFF Festivalu i przyjacielem Artura Rojka.

Sprawdź rozpiskę godzinową OFF Festival

W rozmowie dla magazynu „Clash”, Poneman przyznaje, że od 2009 roku ominął tylko jedną edycję OFF Festivalu i że Artur Rojek otworzył mu oczy na niezależną scenę muzyczną poza anglosaskim światem.

W wywiadzie mówi:

OFF Festival jest bardzo wyjątkowym przedsięwzięciem, zwłaszcza w porównaniu do tego, co widziałem w Stanach Zjednoczonych. Wiem, że Artur stawia muzykę na pierwszym miejscu, nawet przed finansami.

Sam przede wszystkim jest fanem. W Polsce jest popularnym i wielce szanowanym artystą. Ma wyszukany gust. Dla niego festiwal jest dziełem sztuki, ciągle próbuje dostarczyć ludziom nowych, wzbogacających doświadczeń, jednocześnie starając się, by festiwalowicze wynieśli z nich jak najwięcej. Co roku z polotem i skutecznie odświeża formułę festiwalu, sprawiając, że z roku na rok staje się coraz lepszy i ma lineup, z którym żaden festiwal nie może się równać.

Ostatnio bierze zespoły, które są w trasie, ale wiem, że w przeszłości sprowadzał zespoły, które chciał zobaczyć, nawet jeśli nie były w trasie.

Poneman przyznał, że w tym roku szczególnie czeka na koncert Rolling Blackouts Coastal Fever, a jeśli chodzi o artystów polskich to zdaje się na rekomendacje Rojka:

Szczerze uważam, że w Polsce zawsze było mnóstwo wspaniałej muzyki i sztuki. Polacy generalnie są dobrze wyedukowani, uwielbiają podróżować i lubią przenosić na własny grunt świetne pomysły i nadawać im własny sznyt. W sztuce to dobra rzecz, gwarantująca coś interesującego.

Kolejna, dwunasta już, edycja jednego z najbardziej chwalonych przez zagraniczne media muzyczne festiwalu w naszym kraju odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią m.in.: Kult gra „Spokojnie”, Charlotte Gainsbourg, Ariel Pink, Grizzly Bear, M.I.A, Turbonegro, Clap Your Hands Say Yeah z płytą „Some Loud Thunder”, …And You Will Know Us by the Trail of Dead grają „Source Tags & Codes”, Muchy czy The Brian Jonestown Massacre.

W ubiegłym roku brytyjski dziennik „The Guardian” wyróżnił Off Festival, który organizowany jest już od 11 lat – początkowo w Mysłowicach, a od 2010 roku w Katowicach. Dyrektorem festiwalu jest były wokalista zespołu Myslovitz – Artur Rojek.

Dziennikarze „The Guardian” pochwalili „mały festiwal w Katowicach”, który „zgromadził międzynarodową publiczność, dzięki ambitnej i intrygującej mieszance gwiazd”.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także