Jonny Greenwood (Radiohead) nominowany do Oskara

/ 23 stycznia, 2018

Ogłoszono listę nominacji do tegorocznych Oskarów. W kategorii „Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa” znalazł się film „Nić widmo”, do którego muzykę skomponował Jonny Greenwood.

Life Of Agony przyjął do składu perkusistkę

Nić widmo” („Phantom Thread”) to film w reżyserii Paula Thomasa Andersona opowiadający historię krawca Reynoldsa Woodcocka, który z siostrą Cyril stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki.

Film miał swoją światową premierę w listopadzie 2017 roku, a na polskie ekrany trafi 23 lutego 2018. Film został nominowany do Oskarów również w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierszoplanowy (Daniel Day-Lewis), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Lesley Manville), Najlepszy reżyser i Najlepsze kostiumy.

Jonny Greenwood za tę ścieżkę dźwiękową został nominowany także do Złotych Globów, ale nie otrzymał głównej nagrody.

Tegoroczna, 90. gala ceremonia wręczenia Oskarów odbędzie się 4 marca w Dolby Theater w Hollywood. Nie wiadomo czy Jonny Greenwood pojawi się osobiście na gali, gdyż członkowie Radiohead znani są z niechęci do wszelkich nagród. Radiohead znalazł się wśród nominowanych grup także do Rock And Roll Hall Of Fame, jednak członkowie zespołu zapowiedzieli, że nawet jeśli zostaliby włączeni to i tak nie zjawiliby się na gali. Ed O’Brien w wywiadzie dla „Esquire” powiedział:

To bardzo miłe, że zostaliśmy nominowani, ale jako brytyjski zespół nie do końca rozumiemy kulturowe znaczenie tego wyróżnienia. To bardzo amerykańska rzecz. My, Brytyjczycy, nie lubimy być wyróżniani.

Jedną z rzeczy, która podoba mi się w Ameryce jest to, że z amerykańskimi zespołami zawsze można sobie miło pogawędzić. Wśród brytyjskich grup panuje spora wrogość. Mamy w swoim DNA zapisaną ambiwalencję wobec ceremonii wręczania nagród. Nie chcę wykazywać się brakiem szacunku, bo zostali nominowani wspaniali artyści, ale jeśli mam być szczery, to nie rozumiem tego. Jako Brytyjczyk zastanawiam się: „No dobra, ale o co w tym wszystkim chodzi?”.

Ostatecznie Radiohead nie zostanie w 2018 roku wprowadzony do Hall Of Fame. Zaszczyt ten spotka Bon Jovi, The Cars, Dire Straits, The Moody Blues i Ninę Simone.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także