Kalendarium muzyczne: 19 stycznia

/ 19 stycznia, 2017

19 stycznia:

– 1943 – w Port Arthur urodziła się Janis Lyn Joplin, piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa. Niezwykle uzdolniona wokalistka, obdarzona potężnym głosem. Największą sławę przyniósł jej album „Pearl” z 1971 roku. Zmarła w wieku 27 lat z powodu przedawkowania narkotyków. 

1945 – w Edynburgu na świat przychodzi Rod Evans, współzałożyciel i pierwszy wokalista grupy Deep Purple, z którą nagrał 3 albumy: „Shades of Deep Purple”, „The Book of Taliesyn” oraz „Deep Purple”. Z zespołu odszedł w 1970 roku (pozostali nie widzieli możliwości rozwoju z Evansem w składzie), na stanowisku zastąpił go Ian Gillan. 

1965 – odbył się pierwszy koncert Czerwonych Gitar (Grand Hotel, Sopot).

1968 – w Kalifornii urodził się Whitfield Crane, założyciel oraz wokalista zespołu Ugly Kid Joe, który świętował triumfy w latach dziewięćdziesiątych. 

1978 – z Sex Pistols został wyrzucony Johnny Rotten z powodu odstępstw od przestrzeganej wewnątrz grupy normie. Chodziło o to, co ciekawe, że wokalista przestał być… „wystarczająco dziwny”. 

1980 – album „The Wall”​ Pink Floyd dotarł na sam szczyt amerykańskiej listy najlepszych albumów. Na pierwszym miejscu utrzymywał się przez 15 tygodni. W samych Stanach Zjednoczonych rozeszło się ponad 23 milionów egzemplarzy. 

1984 – w Europie ukazała się pierwsza EPka Metalliki pod tytułem „Jump in the Fire”, która zawierała sześć utworów: „Creeping Death”, „Am I Evil?”, „Blitzkrieg”, „Jump in the Fire”, „Seek & Destroy” i „Phantom Lord”.

1993 – na imprezie z okazji inauguracji prezydentury Billa Clintona wystąpił reaktywowany Fleetwood Mac. Wykonali wówczas utwór „Don't Stop”, który był nieoficjalnym hymnem jego kampanii.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także