King Crimson. Nowa trasa, nowa muzyka, nowi perkusiści

/ 24 lutego, 2017

King Crimson nie próżnuje. Zespół Roberta Frippa ogłosił na lato trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, a w kwietniu ma się ukazać jego nowy singel.

John Wetton (King Crimson, Asia, UK) nie żyje

Trasa koncertowa rozpocznie się 13 czerwca 2017 roku Seattle i potrwa do 15 lipca, kiedy to odbędzie się drugi z dwóch koncertów zaplanowanych w Meksyku.

Wcześniej jednak zespół wyda nowy singel. Lider formacji, Robert Fripp, zapowiadał go już w styczniu tego roku. Pisał wtedy w swoim dzienniku:

Tak dużo dzieje się w świecie Crim i DGM, że nawet nie mam okazji odwiedzić miejscowych znajomych. Jako że nie mieszkam już w tej okolicy, podróżom do siedziby DGM towarzyszy radość.

12-calowy singel King Crimson planowany jest na kwiecień: moim zdaniem jest czadowy. To będzie numer jeden!

Singel, którego tytuł nie jest jeszcze znany, będzie pierwszym nowym wydawnictwem King Crimson od czasu płyty „The Power To Believe” z 2003 roku.

W nowym składzie zespołu, który Robert Fripp określił mianem „podwójnego kwartetu”, ma znaleźć się aż czterech perkusistów: Bill Rieflin, Gavin Harrison, Pat Mastelotto i Jeremy Stacey.

Póki co nie ma planów trasy koncertowej po Europie, ale jest na nią szansa, gdyż Robert Fripp planuje też koncerty na 2018 rok. King Crimson odwiedził Polskę ostatnio we wrześniu 2016 roku, dając cztery koncerty w Zabrzu i Wrocławiu.

King Crimson został założony w 1968 roku i już wydanym rok później debiutanckim albumem „In the Court of the Crimson King” powalił na kolana świat rocka progresywnego. Także kolejne albumy, wśród których znalazły się takie tytuły, jak „Lizard” (1970), „Islands” (1971) i „Red” (1974) były wypełnione niezwykłą muzyką łączącą wpływy rocka, jazzu, fusion i muzyki klasycznej. W późniejszych latach grupa wielokrotnie rozwiązywała się i reaktywowała w różnych składach, a jedynym członkiem, który działa w niej od samego początku jest gitarzysta Robert Fripp. Z zespołem na przestrzeni lat współpracowali tacy muzycy, jak Greg Lake, Gordon Haskell, John Wetton, Adrian Belew, Tony Levin, Bill Bruford i Peter Sinfield.

Ostatni album King Crimson, „The Power To Believe” ukazał się w 2003 roku. Pochodzi z niego utwór „Happy With What You Have to Be Happy With”.

King Crimson: „Happy With What You Have to Be Happy With”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także