„Kler”. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy namawia do bojkotu filmu

/ 26 września, 2018

Na oficjalnej stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy pojawi się „Apel w obronie godności służby kapłańskiej”, w którym przedstawiciele owego Stowarzyszenia namawiają do bojkotu filmu „Kler”, który na dniach trafi do kin (w niemalże) całej Polsce.

„Kler” nie będzie wyświetlany w kolejnym mieście. Jaki jest powód?

W obszernym wpisie przeczytać możemy:

Nie dajmy sobie wmówić, że powstało dla dobra polskiego Kościoła, jak tłumaczy Krzysztof Zanussi. Nie jest też żadną odpowiedzią na nurtujące nas pytania. Gdyby taki był zamysł twórców – od scenarzysty, przez reżysera do aktorów – stworzyli by obraz pokazujący prawdziwy problem współczesnej Europy – jej islamizację. Tylko – tego typu temat nie jest ani politycznie poprawny, ani dochodowy a co chyba najważniejsze, wyznawcy islamu, to nie chrześcijanie. Szydzenie z tej religii może drogo kosztować.

Pod sam koniec pojawił się apel o bojkot filmu:

Apelujemy do ludzi sumienia, wszystkich, którzy każdej niedzieli wyznają publicznie swoją wiarę: zbojkotujmy ten upokarzający katolików film. Brońmy naszych kapłanów przed odzieraniem ich z godności, poniewieraniem wartości ich posługi.

Cały wpis znaleźć można na oficjalnej stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

To kolejne już kontrowersje związane z głośnym filmem Wojciecha Smarzowskiego. W ostatnim czasie poinformowano, że produkcja nie będzie wyświetlana w dwóch miastach – Ostrołęce oraz Grodzisku Mazowieckim. Wydaje się, że szum wywołany wokół filmu „Kler” może paradoksalnie być dla niego korzystny – to przecież  darmowa reklama, a wiele osób pójdzie do kina z samej ciekawości. Eksperci szacują, że produkcja może mieć najlepsze tegoroczne otwarcie.

Historia w filmie „Kler” ukazana została przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz JakubikRobert WięckiewiczJacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego zapowiedziana jest na 28 września 2018 roku. „Kler” zaprezentowany został podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także