„Kler” nie będzie wyświetlany w kolejnym mieście. Jaki jest powód?

/ 25 września, 2018

Jedyne kino w Grodzisku Mazowieckim nie będzie miało w swoim repertuarze najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Budząca kontrowersja produkcja zatytułowana „Kler” dzieli kinomanów w całej Polsce. Ostrołęka jakiś czas temu poinformowała, że w ich kinie najnowszego filmu Smarzowskiego widzowie nie zobaczą.

Kościół atakuje wicepremiera Glińskiego. Kto sfinansował film „Kler”?

Podobnie będzie we wspomnianym Grodzisku Mazowieckim. Powody takiej decyzji wytłumaczył dyrektor Centrum Kultury, Paweł Twardoch:

Mamy w kinie jedną salę i jesteśmy w stanie niektóre warunki dystrybutora przyjąć, a inne nie. „Kler” musielibyśmy grać przez trzy tygodnie bez możliwości zagrania żadnego innego filmu.

Dyrektor zaznaczył jednocześnie, że jeśli Kino Świat – dystrybutor „Kleru” – zmieni warunki, na pewno produkcja pojawi się w Centrum Kultury. Na sprawę zareagował dyrektor dystrybucji Kina Świat, Paweł Glica, który powiedział: 

Decyzja o tym, czy film będzie wyświetlany w danym obiekcie, leży po stronie kina. Jeśli chodzi o film "Kler", wszystkim kinom zostały zaproponowane standardowe warunki współpracy, na jakich odbywa się ona w przypadku filmów premierowych. Jak zawsze, są one także dostosowane do współpracy z mniejszymi obiektami. Jeśli chodzi o Centrum Kultury w Grodzisku, nigdy nie było mowy o zasadzie całodniowego wyświetlania przez trzy tygodnie wyłącznie tego filmu.

Historia w filmie „Kler” ukazana została przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz JakubikRobert WięckiewiczJacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego zapowiedziana jest na 28 września 2018 roku. Wcześniej „Kler” zostanie zaprezentowany podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także