Kora zostanie upamiętniona w wyjątkowy sposób [FOTO]

/ 24 grudnia, 2018

28 lipca 2018 roku nad ranem walkę z nowotworem przegrała wokalistka i autorka tekstów zespołu Maanam, Kora. W styczniu odsłonięty zostanie specjalny mural poświęcony artystce, który powstał na jednym z warszawskich bloków.

Mural ten będzie wyjątkowy, gdyż ściana bloku otoczona jest drzewami, które będą komponować się z wizerunkiem Kory. W ten sposób mural będzie zmieniał się wraz z porami roku.

Tak projektant muralu, Bruno Althamer, mówi w wywiadzie dla „Wysokich obcasów”:

Poszedłem na miejsce, gdzie powstanie mural, jesienią. Kasztanowce, odkąd zachorowały, wcześnie zrzucają liście. To było jedyne gołe drzewo w okolicy. Rośnie tak blisko ściany, że musiało stać się częścią tej pracy. Dzięki niemu mural będzie reagował na pory roku, zmieniał się wraz z nimi, podlegał temu naturalnemu zegarowi, który bliski był również Korze.

Chociaż oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi dopiero w styczniu, już teraz można go podziwiać na ścianie budynku przy ulicy Nowy Świat 18/20 w Warszawie.

Kora najlepiej znana była jako wokalistka i autorka tekstów zespołu Maanam, stworzonego w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa, początkowo inspirującego się muzyką dalekiego wschodu, później będącego jednym z najważniejszych przedstawicieli post punku i nowej fali w Polsce.

Z Maanamem zadebiutowała płytą „Maanam” w 1981 roku z takimi utworami jak „Stoję, stoję, czuję się świetnie” i „Boskie Buenos”. Porwała także swoją charyzmą publiczność w Opolu. Z zespołem odniosła duży sukces. Maanam stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka lat 80. i 90., mimo że miał kilka przerw w działalności i zmian składu.

Ostatnią płytę z Maanamem wydała w 2004 roku pod tytułem „Znaki szczególne”. Wcześniej prowadziła już działalność solową, występowała też z zespołem Pudelsi. Jej ostatnia solowa płyta ukazała się w 2011 roku pod tytułem „Ping Pong”. Kora chętnie też występowała w różnych programach telewizyjnych, była między innymi jurorką programu „Must Be The Music”.

rf | fot. Mariusz Kubik

KOMENTARZE

Przeczytaj także