Kurt Cobain: Biali nie powinni rapować

/ 28 listopada, 2018

Do sieci trafił niepublikowany wcześniej fragment wywiadu z liderem Nirvany, przeprowadzony przez 21-letniego wówczas Roberto LoRusso, który pracował dla jednej z koledżowych rozgłośni w Ontario. Wywiad odbył się 20 września 1991 roku, tuż przed wydaniem albumu „Nevermind”.

Wszystko o Nirvanie w Kolekcji Teraz Rocka

W trakcie wywiadu dziennikarz zapytał Kurta Cobaina, czy to prawda, że powiedział, iż „biali nie powinni rapować, bo wystarczająco długo zżynają od czarnych”. Cobain odparł:

Czy byłem wtedy pijany? Jestem fanem rapu, ale duża jego część jest tak mizoginistyczna, że nie mogę jej słuchać. Nie jestem więc aż tak wielkim fanem. Ale szanuję i uwielbiam go, bo to jedyna oryginalna forma muzyki, jaką ostatnio wymyślono. Ale słuchanie białego rapera jest jak oglądanie białego tancerza. Biali nie potrafią tańczyć ani rapować.

Całego wywiadu z Kurtem Cobainem w przededniu wydania „Nevermind” możecie wysłuchać poniżej.

Nirvana powróci na kolejne koncerty?

Na początku października na festiwalu Cal Jam po koncercie Foo Fighters wystąpili Dave Grohl, Krist Novoselic i Pat Smear z gościnnym udziałem Johna McCauleya i Joan Jett, wykonując sześć utworów Nirvany. Był to już drugi taki występ, po koncercie na Rock And Roll Hall Of Fame w 2014 roku. Czy możliwe są kolejne takie koncerty albo cała trasa?

W wywiadzie dla „Kerrang!” Dave Grohl mówi:

Po koncercie na Hall Of Fame rozważałem ten pomysł [koncertowania]. Gdyby nadarzyła się taka okazja, znowu moglibyśmy to zrobić. Ale to bardzo delikatna sprawa. Nie można tego traktować jak zwykłego koncertu. To bardzo skomplikowane i bardzo wyjątkowe. Najlepiej, gdy dzieje się to naturalnie.

Krist Novoselic powiedział natomiast, że cieszył się, mogąc znowu grać te piosenki z tymi osobami. Zastrzegł jednak, że koncerty Nirvany „nie przerodzą się w cyrk” i nie będą odbywały się regularnie.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także