Laibach na swój sposób uczcił spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una [AUDIO]

/ 13 czerwca, 2018

12 czerwca 2018 roku w Singapurze doszło do historycznego spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali porozumienie, które ma rozpocząć proces denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Z tej okazji zespół Laibach nagrał specjalny utwór.

Czego muzycy Guns N' Roses życzą sobie na trasie?

Słoweński zespół Laibach uczcił szczyt w Singapurze, nagrywając przeróbkę koreańskiej pieśni ludowej „Ariran”, uznawanej za nieoficjalny hymn zarówno w Korei Północnej jak i Południowej. Pieśń zyskała popularność podczas japońskiej okupacji półwyspu koreańskiego na początku XX wieku. W tej wersji został on połączony z północnokoreańską pieśnią, znaną pod angielskim tytułem „We Will Go To Mount Paektu”. W nagraniu wziął udział chór z Pjongjangu.

Poniżej możecie wysłuchać tej pieśni w wykonaniu Laibach.

Zespół Laibach należy do najsłynniejszych awangardowych zespołów świata. Założony został w 1980 roku w ówczesnej Jugosławii (dzisiejsza Słowenia), a w swojej sztuce łączy muzykę, spektakl i elementy wizualne. Grupa jest jednym z pionierów nurtu industrial. Znana jest także z przeróbek utworów rockowych i klasycznych. Jej najnowszy album, „Also Sprach Zarathustra​”, ukazał się w 2014 roku.

Laibach jako jedyny europejski zespół z kręgu muzyki rockowej miał okazję wystąpić w Korei Północnej. 19 i 20 sierpnia 2015 roku grupa dała dwa koncerty w stolicy kraju, Pjongjangu. Ich wizyta została uwieczniona w filmie dokumentalnym „Liberation Day”.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także