Lech Janerka: Większość mojego czasu pochłania praca nad nową płytą

/ 16 maja, 2018

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Lech Janerka zdradził, jak idą postępy prac nad nowym, zapowiadanym od dawna materiałem. Artysta, którego ostatni album, zatytułowany „Plagiaty” ukazał się w 2005 roku, przygotowuje dwa nowe materiały. Ale czy ukażą się one wkrótce?

Katarzyna Nosowska: To będzie najważniejsza płyta w moim życiu

W rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem, dla „Rzeczpospolita TV” Lech Janerka uchylił rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o prace nad nowym materiałem. Artysta powiedział:

Cztery lata temu wzięliśmy się za pracę nad kolejnym materiałem. W ciągu pół roku zrobiliśmy muzykę. Została już nagrana. I zacząłem myśleć o tekstach, zwykle najpierw robię muzykę, a potem teksty. Zwykle pstrykałem palcem, a teksty były. (…) Przyglądając się rzeczywistości, stwierdziłem jednak, że teksty o tej rzeczywistości napisałem 30 lat temu i nie widzę sensu, żeby je dublować. Mam problem z pisaniem tekstów. Nie chciałbym, żeby one dotyczyły polityki, bo napisałem o tym 30 lat temu. (…) Mówię o bardzo podobnej sytuacji. Wtedy jednostka też była w opresji, społeczeństwo naciskało, partie walczyły o władzę, człowiek, próbując się czegoś dowiedzieć, zaczyna brnąć i zamiast śpiewać fajne, wesołe piosenki zakłada Kukiz’15 na przykład (śmiech).

Janerka zdradził jednak, że ma jeden gotowy tekst:

W zeszłym roku zaprosili nas z żoną do Krakowa i napisałem tekst o wannie na Wawelu.

Zapewnił jednak, że cały czas pracuje nad płytą:

Większość mojego czasu pochłania praca nad płytą. Ten materiał, jeśli chodzi o stronę muzyczną jest zamknięty, wszystko jest ponagrywane i brzmi jak płyta, nawet zaśpiewane jest w Suahili, tylko że nie ma tekstów. A kolejny materiał chciałbym, żeby był bardzo prosty i akustyczny. Też nie ma tekstów, ale muzyka jest już nagrana. (…) Muzyka nie nawiązuje do żadnych mód ani trendów więc się nie starzeje. Będę próbował w tym roku skończyć te teksty.

Artysta odpowiedział też, dlaczego część jego katalogu nie doczekała się wznowienia:

Zakład nie prowadzi takiej działalności, jak dbanie o swoje sprawy. Zakład nie zajmuje się promocją. Zakład nie zajmuje się wizerunkiem. Zakład próbuje być naturalny, a nie być jakimś pośrednikiem handlowym. Nie mam managementu ani menadżera. (…) Zakład zajmuje się intensywnym byciem z żoną, Bożeną, mniej intensywnym muzykowaniem i intensywnym jeżdżeniem na nartach w sezonie.

Lech Janerka wystąpi w tym roku jako jedna z gwiazd Jarocin Festiwal, który odbędzie się w dniach 13-15 lipca 2018 roku.

rf | fot. Eloy.wikia

KOMENTARZE

Przeczytaj także