Legendarny muzyk w ogniu krytyki po komentarzach na temat Eddiego Van Halena

/ 12 października, 2020


Wydaje się, że David Crosby – legenda amerykańskiego folk rocka – nie przemyślał komentarzy, które umieścił w serwisie Twitter.


Odejście Eddiego Van Halena była dla wielu miłośników muzyki rockowej ogromnym szokiem. Tłumnie wysyłali kondolencje i wspominali jednego z najważniejszych gitarzystów w historii gatunku, który przegrał walkę z nowotworem w wieku 65 lat. Wpisy publikowali również artyści, którzy nawet jeśli mieli z muzykiem niewiele wspólnego, postanowili oddać mu hołd.

Inny wielbiony w Stanach Zjednoczonych artysta – David Crosby – nie zachował się jednak w całej tej sytuacji zbyt elegancko. Na pytanie jednego z fanów o to, co sądzi na temat Eddiego Van Halena, odpowiedział „Meh”. To rozpoczęło lawinę komentarzy, a Crosby zaczął się tłumaczyć. Swoją „wypowiedź” rozwijał dwukrotnie:

Przepraszam, po prostu nie ruszał mnie [Eddie Van Halen] za bardzo.

Później postanowił nieco obszernej wyjaśnić, co miał na myśli:

Hendrix zmienił świat muzyki gitarowej. Nikt poza nim… Rozumiem, że wielu z was kochało Van Halena… Raz w życiu go spotkałem, był miły i utalentowany… „Meh” dla mnie oznacza, że nie był aż tak ważny… Nie mówię, że nie był dobry, nie był dobry z mojego punktu widzenia.

Wpisy Crosby’ego były bardzo chaotyczne i niekiedy bez większego sensu, a powyższe tłumaczenie jest próbą uchwycenia całego zamysłu wypowiedzi. Poniżej oryginalny tekst:

Niemalże 80-letni David Crosby uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli folk rocka. Amerykański gitarzysta współpracował z zespołami Byrds oraz Crosby, Stills and Nash, a także z sukcesami tworzył solo. Jego kariera często była stopowana przez problemy z uzależnieniami – od alkoholu i narkotyków.

fot. Anirudh Koul

KOMENTARZE

Przeczytaj także