Machine Head splagiatował riff Strapping Young Lad? Devin Townsend reaguje

/ 19 listopada, 2017

Machine Head udostępnił utwór „Beyond The Pale” zapowiadający płytę „Catharsis”, która ma się ukazać na początku 2018 roku. Fani szybko dostrzegli podobieństwo do jednego z utworów Strapping Young Lad.

Coldplay na podium najbardziej dochodowych tras

Poniżej możecie wysłuchać utworów „Beyond The Pale Machine Head i „Love?Strapping Young Lad z pochodzącego z 2005 roku albumu „Alien”.

 

Natychmiast w uszy rzuca się podobny riff, co dostrzegli fani, zarzucając Machine Head plagiat. Na zamieszanie zareagował sam Devin Townsend, pisząc:

Ludzie pytają mnie o podobieństwo tych riffów. Nie mam zdania. Przez całe życie pisałem riffy, które brzmią podobnie do czegoś innego.

Korzystałem z całych motywów innych płyt, filmów lub soundtracków. Sztuka to mieszanka twoich doświadczeń, wybierasz fragmenty i układasz je w inny sposób.

Najlepsze w porównywaniu nowego kawałka MH do „Love” jest to, że cały refren tej piosenki właściwie zerżnąłem z utworu „City Of Love” z albumu „90125” Yes z 1983 roku.

Na tę wypowiedź zareagował Robb Flynn:

Ukłony dla Devina Townsenda, że podszedł do tego na takim luzie. Zatrzymała mnie riffowa policja i nałożyła mandat w wysokości 300 dolców. Jak to mawiał Dimebag: „wszyscy dzielimy się tymi samymi riffami”.

Mam wielki szacunek dla Devina, super utalentowanego muzyka, niezwykłego producenta (produkcja „As The Palaces Burn” miażdży wszystko).

Z dumą bym przyznał, że ukradłem ten riff od ciebie, ale był to tylko przypadek.

Album „CatharsisMachine Head ukaże się 26 stycznia 2018 roku i zawierać będzie następujące utwory:

 1. Volatile
 2. Catharsis
 3. Beyond The Pale
 4. California Bleeding
 5. Triple Beam
 6. Kaleidoscope
 7. Bastards
 8. Hope Begets Hope
 9. Screaming At The Sun
 10. Behind A Mask
 11. Heavy Lies The Crown
 12. Psychotic
 13. Grind You Down
 14. Razorblade Smile
 15. Eulogy

O nowych utworach Robb Flynn wypowiada się:

Będą bujające, bardzo bujające. Trochę przypominają mi „The Burning Red”. Bujają i są bardzo melodyjne. Nie będę wam wciskał, że to najcięższy materiał jaki nagraliśmy, bo każdy tak mówi. Nie jest. Mówię to szczerze. Nie jest najcięższy, ale jest zajebiście dobry.

Wydany w 1999 roku album „The Burning Red” przyniósł wielki sukces zespołowi Machine Head, jednocześnie sprawiając, że grupa odsunęła się od thrash metalu w stronę popularnego wówczas nu metalu, lansując przebój „From This Day”. Podobnym tropem podążył wydany w 1999 roku album „Supercharger”, ale od wydanego w 2003 roku „Through the Ashes of Empires”, grupa powróciła do grania thrash metalu, wzbogacając go o progresywne formy. Od tamtej pory wydała jeszcze trzy, cieszące się dużym uznaniem, albumy: „The Blackening” (2007), „Unto The Locust” (2011) i „Bloodstone & Diamonds” (2014), który dotarł do 21. miejsca na liście „Billboard” (najlepszy wynik Machine Head) i rozszedł się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 180 tysięcy egzemplarzy.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także