Marco Hietala odszedł z Nightwish: depresja i wyzysk. Zespół zareagował

/ 12 stycznia, 2021

Obszerne oświadczenie Marco Hietali tłumaczy jego decyzję nie tylko o opuszczeniu Nightwish, ale również całego dotychczasowego publicznego życia.


Basista i wokalista zespołu Nightwish, Marco Hietala, wydał właśnie oświadczenie, w którym poinformował, iż rezygnuje ze swojej muzycznej kariery. Oznacza to, że po wypełnieniu pewnych zobowiązań, kończy swoją przygodę z Nightwish.

Poniżej fragmenty obszernego oświadczenia, które pojawiło się w mediach społecznościowych artysty:

Opuszczam Nightwish i moje dotychczasowe publiczne życie. Przez ostatnie kilka lat nie czułem, żeby to co robię, dawało mi w życiu potwierdzenie sensu. Serwisy streamingowe wymagają od nas, żebyśmy pracowali jak na etacie – od 9 do 17 – i nawet nie dzielą się z nami sprawiedliwie (…) Organizatorzy koncertów wyciskają procent nawet z naszych własnych towarów, wypłacając dywidendy na Bliski Wschód.

– napisał artysta. I kontynuował:

Poprzedni rok zmusił mnie do pozostania w domu, gdzie miałem czas, żeby pomyśleć. Poczułem się rozczarowany wieloma sprawami. Zrozumiałem, że potrzebuję wspomnianego potwierdzenia. Aby móc pisać, śpiewać i grać muszę mieć jakiś powód, inspirację. Jak „My Walden” [utwór Nightwish]. Cierpię na chroniczną depresję. To niebezpieczne dla mnie i ludzi wokół mnie, jeśli niczego z tym nie zrobię. Niektóre myśli, które pojawiały się w mojej głowie, były naprawdę mroczne. Nie martwcie się, radzę sobie. Mam dwóch synów, żonę, dużą rodzinę, przyjaciół, psa i wiele miłości wokół. Nie wydaje mi się, żebym miał odejść na zawsze.

Artysta zaznaczył jednocześnie, żeby winy za całą sytuację nie zrzucać na Tuomasa Holopainena, lidera Nightwish, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe – w stosunku do nich obu. Marco Hietala poprosił o poszanowanie prywatności i poinformował, że postara się „zrobić coś na nowo”, ale efektów nie należy spodziewać się wcześniej, niż w 2022 roku.

Wpis w oryginale:

Dear people. I am leaving Nightwish and my public life. For a quite a few years now I haven’t been able to feel…

Opublikowany przez Marko Hietala Wtorek, 12 stycznia 2021

Zespół Nightwish szybko zareagował na wpis muzyka:

Rezygnacja Marco to dla nas problem i sporo decyzji do podjęcia. Po zastanowieniu zdecydowaliśmy, że – w duchu wzajemnego zrozumienia – będziemy występować na światowej trasie promującej „Human. :II: Nature” wraz z basistą sesyjnym. W przyszłości poinformujemy o zmianach w składzie zespołu.

Szanujemy decyzję Marco i życzymy mu wszystkiego, co najlepsze. Nie będziemy już więcej komentowali tej sprawy.

Marco Hietala współtworzył Nightwish od 2001 roku.

KOMENTARZE

Przeczytaj także