Mark Knopfler sprzedał kolekcję gitar za oszałamiającą kwotę

/ 2 lutego, 2024
fot. Murdo MacLeod


Ponad sto gitar Marka Knopflera poszło pod młotek. Ceny zaskoczyły prowadzących aukcję.


W londyńskim domu aukcyjnym Christie odbyła się aukcja gitar należących do Marka Knopflera. Fani przez całą noc licytowali się próbując zdobyć cenne przedmioty. Sprzedano wszystkie wystawione instrumenty, a łączny dochód z aukcji wyniósł 11 227 003 dolary, co zaskoczyło samych organizatorów.

Największym powodzeniem cieszyła się gitara 1959 Vintage Gibson Les Paul Standard, na której Mark Knopfler zagrał w utworze „Brothers In ArmsDire Straits. Sprzedała się ona za rekordową kwotę 876 tysięcy dolarów. Aż 28 gitar sprzedano za kwotę przekraczającą 100 tysięcy dolarów, co było rekordem aukcji. Instrumenty osiągnęły ceny znacznie przewyższające oczekiwane. Na przykład Les Paul, na którym Mark zagrał w „Money For Nothing”, według przewidywań organizatorów miał osiągnąć cenę nieprzekraczającą 18 tysięcy dolarów, tym czasem sprzedał się za ponad 750 tysięcy dolarów.

Aukcja instrumentów Marka Knopflera nie oznacza jednak, że artysta przechodzi na emeryturę. Wręcz przeciwnie. 12 kwietnia ukaże się najnowszy album artysty, zatytułowany „One Deep River”. Na płycie znajdzie się 12 niespiesznych i pełnych elegancji piosenek zaśpiewanych akcentem Geordie.

Pierwszym singlem promującym krążek jest „Ahead Of The Game” – melancholijna i być może autobiograficzna historia o muzyku, który robi wszystko, by osiągnąć sukces. Możecie go posłuchać poniżej.

KOMENTARZE

Przeczytaj także