Mark E. Smith, lider The Fall, nie żyje

/ 24 stycznia, 2018

W wieku 60 lat zmarł lider punkowego zespołu The Fall, Mark Smith. O jego śmierci poinformował management.

Elton John ogłasza pożegnalną trasę i koncert w Polsce

Na profilu Twitter zespołu The Fall opublikowana została następująca wiadomość:

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marka E Smitha. Odszedł dziś rano w swoim domu. Za kilka dni opublikujemy więcej szczegółów. Rodzina Pam i Marka prosi o uszanowanie prywatności w tym smutnym czasie.

Przyczyna śmierci nie jest znana, jednak wiadomo, że przynajmniej od kilku miesięcy Mark Smith ciężko chorował. Latem zeszłego roku The Fall musiał odwołać trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, a gdy grupa powróciła na scenę wokalista śpiewał na wózku inwalidzkim.

Mark Smith powołał The Fall w 1976 roku, a grupa zadebiutowała w 1979 albumem „Live at the Witch Trials”. Od tamtej pory The Fall regularnie wydawał płyty, dorobił się ich ponad 30. Grupa często zmieniała skład, a jej jedynym stałym członkiem był właśnie Mark Smith. Ostatni album The Fall ukazał się w 2017 roku pod tytułem „New Facts Emerge”.

Na przestrzeni lat muzyka The Fall oscylowała pomiędzy awangardowym post punkiem, a bardziej przystępnym rockiem. Chociaż zespół nie zrobił wielkiej kariery (najwyżej notowanym na listach albumem był „The Infotainment Scan” z 1993 roku, który dotarł do miejsca 9. w Wielkiej Brytanii), był ceniony przez fanów punku i alternatywy. W 2010 roku grupa wystąpiła na OFF Festivalu.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także