Massive Attack zapowiedzieli wyjątkowe wznowienie płyty „Mezzanine”

/ 14 września, 2018

Massive Attack ogłasili wyjątkową edycję kultowego albumu „Mezzanine”. Krążek, który regularnie pojawia się w zestawieniach najważniejszych albumów wszech czasów, obchodzi swoje swoje 20-lecie. Do sklepów trafi wyjątkowe wydanie, na którym znają się m.in. niepublikowane wcześniej dubowe remiksy Mad Professora pochodzące z sesji z 1998 roku i wydane po raz pierwszy.

„Mezzanine” w nowej wersji ukaże się w dwóch formatach: 2CD oraz 3LP. Winyle będą zapakowane we wrażliwe na temperaturę pudełko, w którym znajdą się m.in. ilustracje Roberta Del Naji oraz Nicka Knighta.

Płyta w formacie… DNA

Massive Attack zapowiedział  w kwietniu, że wykorzysta technologię opracowaną na uniwersytecie STEM w Zurychu. Cyfrowe pliki z muzyką zostaną zakodowane w 920 tysiącach krótkich nici DNA, które następnie zostaną umieszczone pięciu tysiącach szklanych kulach o średnicy jednego nanometra. „Mezzanine” ma być drugim co do wielkości plikiem zakodowanym w formie DNA.

W zeszłym roku po raz pierwszy UNESCO wraz z Twist Bioscience i Microsoft przeprowadziło udany eksperyment mający na celu próbę zapisania informacji w DNA, dzięki czemu zakodowano utwory „Smoke On The Water Deep Purple oraz „Tutu” Milesa Davisa.

Bill Peck z Twist Biotech powiedział:

To bardzo ekscytujący projekt. Żyjemy w epoce, w której możemy archiwizować niezwykłe osiągnięcia naszego kulturowego dorobku w DNA.

Co jest takiego niezwykłego w tym nośniku? DNA potrafi przetrwać nawet tysiące lat, a przy tym zajmuje niezwykle mało miejsca – całe archiwum Montreux Jazz Festival, liczące sześć petabajtów (sześć biliardów bajtów) danych można zmieścić na drobince mniejszej od ziarnka ryżu.

mg | fot. Festival Eurockéennes/Rod le Hiboo

KOMENTARZE

Przeczytaj także