Matematyk rozwiązał zagadkę dotyczącą słynnego utworu The Beatles

/ 17 sierpnia, 2018

„In My Life” to jedna z najważniejszych kompozycji w dorobku „Czwórki z Liverpoolu”. Znalazła się ona szóstym studyjnym albumie, „Rubber Soul”, który ukazał się w 1965 roku. Ponadto wspomniana piosenka zespołu The Beatles została umieszczona na 23. miejscu listy 500 najlepszych utworów w historii sporządzonej przez amerykański magazyn „Rolling Stone”. 

Jako jej twórców wymienia się zarówno Johna Lennona, jak i Paula McCartneya. Ten pierwszy przyznał jednak, w wywiadzie dla „Playboya” w 1980, że basista miał znikomy udział w jej tworzeniu. McCartney, cztery lata później, w rozmowie na łamach tego samego magazynu, z tą opinią zupełnie się nie zgadzał. 

Zagadkę postanowił więc rozwiązać raz, a dobrze matematyk i statystyk profesor Jason Brown z Uniwersytetu Dalhousie, któremu w pracy pomagali Mark Glickman i Ryan Song z Harvardu. Opracował on sposób, dzięki któremu mógł ustalić kto odpowiada za stworzenie każdej z piosenek grupy. 

Przebadał wszystkie utwory The Beatles, a konkretnie nuty oraz przejścia między akordami, i znalazł odpowiedź na nurtujące pytanie. Sprawa jest już jasna!

Prawdopodobieństwo, że Paul McCartney skomponował „In My Life” wynosi jakieś 0,18 procenta.

Pomimo mglistych wspomnień z sesji nagraniowych z lat sześćdziesiątych, matematyka wskazuje, że to John Lennon jest jedynym autorem tego utworu

– powiedział Kevin Devlin, również matematyk, który miał okazję zapoznać się z badaniami Browna na konferencji odbywającej się w Kanadzie. 

Paul McCartney powraca z nowym albumem

Już w przyszłym miesiącu na rynku ukaże się długo oczekiwany studyjny album Paula McCartneya. Krążek zatytułowany „Egypt Station” pojawi się na półkach sklepowych 7 września nakładem Capitol Records. Następczynię płyty „New” zapowiadają trzy utwory – „I Don’t Know”„Come On To Me” oraz „Fuh You”. Materiał nagrywany był w trzech studiach mieszczących się w Los Angeles, Londynie i Sussex. 

Przypomnijmy także, że słynny eks-Beatles zagra w tym roku w Polsce. 3 grudnia wystąpi w krakowskiej TAURON Arenie w ramach trasy „Freshen Up”. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także