Metallica odbierze dziś nagrodę z rąk króla Szwecji. Zobacz streaming live

/ 14 czerwca, 2018

14 czerwca 2018 roku o godzinie 20.00 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się ceremonia wręczenia nagród Polar Music, nazywanych muzycznym Noblem. W tym roku nagrodę otrzyma zespół Metallica.

Paul McCartney zagrał nowy utwór. Płyta w drodze?

Polar Music Prize to nagroda za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Została ustanowiona w 1989 roku przez Stiga Andersona. Jest przyznawana dorocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną i wręczana w sierpniu w Sztokholmie w Szwecji przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Laureat otrzymuje jeden milion szwedzkich koron.

Do tej pory uhonorowani zostali nią tacy artyści jak Paul McCartney, Witold Lutosławski, Elton John, Bruce Springsteen, Bob Dylan, Led Zeppelin, Pink Floyd, Ennio Morricone i Sting. Metallica będzie pierwszym metalowym zespołem, który otrzyma tę nagrodę.

W uzasadnieniu komisja porównała twórczość amerykańskiego zespołu do pompatycznych symfonii Wagnera i rewolucyjnych pomysłów aranżacyjnych Czajkowskiego, zauważając, że od czasu XIX-wiecznych klasyków „nikt nie stworzył tak wściekłej muzyki, która byłaby tak przystępna”.

Oprócz Metalliki nagrodę w tym roku otrzyma także dr Ahmad Sarmast, założyciel Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzyki.

Cała ceremonia będzie transmitowana na żywo w szwedzkiej TV4 oraz na stronie TV4 Play.

Metallica niedawno zakończyła europejską trasę koncertową i wkrótce wyruszy w kolejną trasę po USA, która potrwa do marca 2019 roku. Grupa jednak obiecuje, że w przyszłym roku powróci do Europy na koncerty stadionowe. We wrześniu nastąpi oficjalne ogłoszenie stadionowej odsłony trasy. Grupa będzie koncertowała w tej części świata między kwietniem, a sierpniem 2019.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także